Münir Özkul

15 Ağustos 1925 yılında dünyaya gelen Münir Özkul İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirmiştir. Lise döneminde iken 1940 senesinde Bakırköy Halkevi’nde tiyatro hayatına başlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’ne devam etmiştir. Usta oyuncu İstanbul doğumludur ve bir kaç kuşaktır aile kökeni İstanbul’a dayanmaktadır. Paşa torunudur.

4 evlilik yaşamış ve bu evliliklerinden 3 çocuğu vardır. Bir dönem alkol ile savaş veren oyuncu 1990 yılında tamamen alkolü bırakmıştır. Demans hastalığı geçirmiş, 2003 senesinden itibaren uzun yıllar evinden çıkmamıştır. Ayrıca kimse ile görüşmek istememiş, hastalığı sebebi ile bir çok şeyi hatırlayamamış ve ölen arkadaşlarınında yaşadıklarını zannetmiştir. Uzun süre yatağa bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan Münir Özkul 05 Ocak 2018 tarihinde 93 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Türk Sinema tarihinin unutulmaz oyuncusu Özkul’un rol aldığı bazı başyapıtlar, Hababam Sınıfı, Mavi Boncuk, Gırgıriye, Milyarder, Arabesk, Neşeli Günler, Görgüsüzler, Kızlar Sınıfı, Aile Pansiyonu, Şaşkın Ördek, Acı Gurbet, Ölünceye Kadar.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz