Cemal Safi

1938 yılında dünyaya gelen usta Şair Cemal Safi ilköğretim eğitimini Sakarya İlkokulunda tamamlamıştır. Ardından Samsun Sanat Okulunda eğitimini sonlandırmıştır. Babası Mehmet Safi, annesi ise merhume Ayşe Safi’dir.

Yazmış olduğu şiirler ilk olarak usta sanatçı Orhan Gencebay tarafından bestelenmiştir.

1991 yılında ilk şiir kasedini şiir severler ile paylaşmıştır. Yazmış olduğu bir çok şiiri İtalyanca, Arnavutça ve Romenceye çevrilmiştir. Özellikle günümüzde bir çok sanatçının seslendirdiği Ya Evde Yoksan, Rüyalarım Olmasa ve Vurgun gibi şiirleri müzik severler tarafından bilinmektedir. Vurgun isimli şarkı sanatçı Muazzez Abacı ile, Ya Evde Yoksan ise Orhan Gencebay ile özdeşleşmiş eserlerdendir.

İki sene üst üste yılın şairi seçilen Cemal Safi 1993 senesine kadar yazmış olduğu şiirleri Vurgun isimli ilk kitabında yayınlamıştır. İkinci Şiir kitabı Sende Kalmış ismi ile raflardaki yerini almıştır.

Bu güne kadar 40′ Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, 150 civarında şiiri bestelenmiştir.

Son dönemlerde yaz aylarını Akçay’da geçiren geçiren Cemal Safi her sene Akçay Şairler ve Bestekârlar Festivali’ni organize etmiştir. Cemal Safi baba tarafından aslen Samsun’ludur.

Onur Akay, 11 ay yoğun bakımda tedavi gördüğü belirtilen Cemal Safi’nin 17 Nisan 2018 yılında 80 yaşında öldüğünü twitter hesabından duyurmuştur. Ancak henüz doğru olup olmadığı teyit edilmemiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz