Zelal Gökçe

0

Zelal Gökçe son dönemde İstanbul Havaalanın da gözaltına alındığı haberleri ile gündeme gelmiştir. Ünlü isim hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Zelal Gökçe Kimdir?

Zelal Gökçe besteci, şarkıcı ve müzisyendir. Doğum tarihi 1980. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Ses Eğitimi – Türk Halk Müziği Bölümü mezunudur. Pera Güzel Sanatlar Akademisi’nde opera sanatçısı Marsel Adamadze’den şan dersleri almıştır.

Koma Azad’ın 2. albüm çalışmasını olan Buhiştamin’de yer almıştır. Şahîya Stranan I ve II’de Ax le Nurê, Dera Sorê ve Zara gibi eserleri seslendiren Gökçe, aynı zamanda bir kadın müzik grubu olan Koma Asmin’in de üyesi idi. Geçmişten günümüze pek çok ulusal ve uluslararası konser, organizasyon ve festivalde yer almıştır.

Albüm çalışmaları için için Dilo ve Kumrîke’yi seslendiren başarılı sanatçı, sırası ile Homegrown İstanbul Cilt I ve On Dilde On Şarkı (Anlat).

Seher Vakti dizisinin aynı isimli film müziğini seslendirmiştir.

İtalya’da gerçekleşen Carovana Festivali’ne kadınların yas şarkılarından oluşan projesi ile katılmıştır.

Baba Tahir ê Uryan’ın şiirlerinin bestelendiği Diwan-a Dubeyti projesinde hem şarkıcı hem de besteci olarak yer almıştır.

Bir dönem, Burcu Yankın, Feryal Öney ve Özlem Taner ile beraber “Kadının Yolu” isimli programı hazırlayıp sunmuştur. Alman Televizyon programı SWR’nin (Südwestrundfunk) Turkei Die Kinder Der Sonne adlı belgeselinde şarkı söyleyerek ana karakterlerden biri olarak yer almıştır.

2012 senesinde ilk solo albümü Solin’i (Çiçek Bahçesi) müzik severler ile buluşturmuştur.

Zelal Gökçe Nereli?

Zelal Gökçe aslen Bitlis Tatvan’lıdır. 1980 yılında Bitlis’te dünyaya gelmiştir.

2022 yılının Mayıs ayında İskoçya’dan İstanbul Havaalanına indiği gece gözaltına alınmıştır. Hakkında İstanbul 10.Sulh Ceza Hakimliği’nin ‘2021/6548 sayılı Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçlarından arama kaydı bulunduğu belirtilen sanatçının ifadesi alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldığı belirtilmiştir.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @zelalgokce ‘dir. Resmi web sitesi üzerinden hakkında daha detaylı bilgi ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. https://zelalgokce.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz