KimNereli.net

Feryal Öney

Feryal Öney Kimdir?

Feryal Öney
Gerçek adı: Feryal Öney
Doğum Tarihi: 01/12/1970 (50 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Ayhan Bey ile)
Burç: Yay
Meslek: Şarkıcı
Mezuniyet: Boğaziçi Üniversitesi
Doğum yeri: Akşehir Konya

Feryal Öney Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Feryal Öney müzik dünyasının sevilen seslerinden birisidir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? eğitimi, müzik kariyeri albümleri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1970 yılında Konya, Akşehir’de dünyaya gelmiş Yay burcudur. 4 kız kardeş olarak kalabalık bir ailenin içinde büyümüştür. Çocukluk yıllarında evlerinde pilli pikap olduğunu ve 45’likler dönemine yetiştiğini belirtmiştir. Akşam yemeğinin ardından müzik şöleni başladığını Orhan Gencebay, Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço, Kamuran Akkor, Emel Sayın ve Zeki Müren gibi büyük isimleri 5 yaşından itibaren dinlemeye başladığını belirtmiştir.

Üniversite eğitimi dönemine kadar yaşantısını Konya, Ereğli’de sürdürmüştür. Lise döneminde iken okulda amatör olarak müzik faaliyetlerine dahil olmuş, Ereğli Sanatseverler ve Musiki Cemiyeti’ne devam etmiştir.

1987 senesinde Boğaziçi Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimini sürdürmüş ve Folklor Kulübü bünyesinde sürdürülmekte olan müzik çalışmalarında yer almıştır. 1993 yılında mezun olmuştur.

Orada Özcan Sönmez, Şebnem Başar ve sonraki senelerde Fidan Kasımova gibi eğitmenlerden şan dersleri almıştır.


1996 senesinde ilk olarak Azeri müzisyenler ile beraber hazırlamış olduğu ve solistliğini üstlendiği Hardasan-Azeri Şarkıları albümünde müzik kariyerini devam ettirmiştir. Devam eden yıllarda ise Kardeş Türküler, Kardeş Türküler-Doğu, Vizontele Film Müziği, Kardeş Türküler-Hemavaz, Vizontele Tuuba Film Müziği ve Kardeş Türküler-Bahar albümlerinde solist ve vokal olarak yer aldı. Ayrıca Kardeş Türküler konserlerine devam etti. Feryal Öney diğer bir yandan Kardeş Türküler projesinde müzik kariyerini sürdürmektedir.

Feryal Öney evli mi? eşi kim?

Üniversite de iken Folklor Kulübü’nde Ayhan Bey ile tanışmıştır. 1997 yılında evlenmiş sade bir nikah yaptığını hafta sonu ise provalara döndüklerini belirtmiştir.

Usta sanatçı ayrıca Bulutlar Geçer konser projesinde seslendirilmiş olan şarkıların bir bölümünün yer almış olduğu Bulutlar Geçer albümünü müzik severler ile paylaşmıştır. Günümüzde de kendisinin vokal eğitmeni de olan İran’lı müzisyen Cavit Mürtezaoğlu ile beraber oluşturduğu Tebriz’den Toros’a konser projesinin yürütücüleri arasında yer almaktadır. Doğduğu yer Toros etekleri olduğu için Türkmen Abdal müziklerine yatkınlığı vardır. O nedenle projenin bir kısmını kendisi oluşturmuştur. Tebriz’den Toroslar’a kadar geniş bir coğrafyada müzik aracılığı ile çok eski zamanlarda söylenmiş sözlerden yola çıkarak bugün hakikati arayanlara ışık tutmaya çalıştıklarını dile getirmiştir.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Feryal Öney
Gerçek adı: Feryal Öney
Doğum Tarihi: 01/12/1970 (50 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli (Ayhan Bey ile)
Burç: Yay
Meslek: Şarkıcı
Mezuniyet: Boğaziçi Üniversitesi
Doğum yeri: Akşehir Konya
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

494.220 kez okundu

2.

Azad Yılmaz

483.264 kez okundu

3.

Beren Saat

423.008 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

393.309 kez okundu

5.

Tarık Akan

310.251 kez okundu

6.

Tarkan

258.392 kez okundu

7.

Volkan Demirel

239.725 kez okundu

8.

Emre Mor

215.010 kez okundu

9.

Serdar Ortaç

213.960 kez okundu

10.

Ersay Üner

211.302 kez okundu