Sinan Alçın

Sinan Alçın katıldığı televizyon programlarında ekonomi üzerine yaptığı açıklamalar ile dikkat çekmiştir. Hakkında merak edilenler, kısaca eğitimi, hayatı ve biyografi bilgileri.

Sinan Alçın Kimdir?

Sinan Alçın iktisatçı, ekonomist, Öğretim Üyesi, Yazar, Konuşmacı, Ekonomi ve Yönetim Danışmanı. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İktisat Bölümü (1999) mezunudur. Marmara Üniversitesi Basın
Ekonomisi ve İşletmeciliği Programı’nda yüksek lisans derecesini (2023) almıştır. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Marmara Üniversitesi İktisat Teorisi Anabilim Dalı’nda Doktorasını almıştır.

2005 yılından itibaren, Maltepe Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi, Yardımcı Doçent ve Doçent olarak görev yapmıştır. 2011 yılında Gelişme İktisadı alanında ÜAK Doçentlik unvanını alan Alçın, 2012 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Bölümü’nde Doçent olarak göreve başlamıştır. 2016 yılında ise Profesörlük ünvanı almıştır.

Sinan Alçın Nereli?

Sinan Alçın aslen Ankara doğumludur.
sinan alcin3 jpg
İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Vekil Dekanlığı yapmıştır.

Prof. Dr. Alçın, 2022 yılının Mart ayında Beykoz Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesinde göreve başlamıştır. Temel çalışma alanı sanayi ve teknoloji iktisadı’dır. Alanında çok sayıda kitap, makale ve bildiri ile birlikte çeşitli uluslararası ölçekli SSCI endeksli dergilerde hakemlik ve hakemli dergilerde misafir editörlükler yapmıştır.

Akademik çalışma faaliyetleri yanında kurucusu olduğu 4ware Araştırma şirketiyle de ekonomi ve yönetim danışmanlığı sağlamaktadır. Çalışma alanı kapsamında zirve konuşmaları, sektör ve
medya faaliyetleri ve STK üyelikleri de bulunmaktadır.

2022 yılının Haziran ayında Beykoz Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’ne Dekan olarak atanan isim olmuştur.

Yazılı ve görsel medyada yazarlık ve yorumculuk yapan Prof. Dr. Alçın, PERYÖN’ün yayını olanı PY (Popüler Yönetim) Dergisi’nde de ekonomi yazarlığını da sürdürmektedir. Teknoekonomi Politikaları isimli kitabı ile Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’de uygulanan sanayileşme politikalarını irdelemiştir. Teknolojiye dayalı gelişme stratejilerinin olmazsa olmazı olan kuluçka, teknokent ve teknopark konularında da çalışmaları bulunmaktadır.

Sanayi 4.0 konusunda Türkiye’de ilk bilimsel yayına sahip olan Prof. Dr. Alçın, geliştirdiği 4ware yaklaşımına bağlı olarak sanayi ve hizmet sektörünün sanayi 4.0’daki durumunu analiz ederek skorlayan test4ware (www.test4ware.net) isimli uygulamayı geliştirmiştir. Sanayi 4.0 dönüşümünün insan kaynaklarındaki dönüşümden başlayacağını değerlendiren Alçın, K12 ve yükseköğretim düzeyinde Eğitim 4.0 düzeyini teste yönelik edu4ware isimli uygulamayı da geliştirmiştir.

Akademik ve bilimsel çalışmaları yanında üniversite-sanayi işbirliği ve sektöre yönelik saha araştırmaları da bulunan Prof. Dr. Sinan Alçın kurucusu olduğu 4ware Araştırma (www.4ware.com.tr) ile Sanayi 4.0, Ar-Ge alt yapı ve ekonomi alanında yönetim danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır.

Sözcü Tv’de Can Coşkun’un sunduğu Prof. Dr. Fuat Keyman, Dr. Ruşen Gülten ve DP Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt’un da yer aldığı canlı yayın programında yer almıştır.

Resmi instagram hesabı @alcin.sinan, resmi twitter hesabı ise @sinanalcin ‘dır.

Kaynak: https://sinanalcin.com
sinan alcin2 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz