Fuat Keyman

Fuat Keyman hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi, kitapları, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1958 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Annesi Ferdane Hanım, babası ise Nazif Keyman’dır.

Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra Doktora çalışmalarını ise Kanada’da Carleton University’de sürdürmüş, doktora sonrası çalışmalarına Harvard Üniversitesi ve Wellsley College´da devam etmiştir.

İlerleyen süreçte Kanada Concordia Üniversitesi ve ODTÜ’de ders vermiştir. Günümüzde ise Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Koç Üniversitesi Küreselleşme ve Demokratikleşme Araştırma Merkezi direktörlüğü ve Ekonomi ve Dış Politika Arrucu yönetim kurulu üyeliği’ni devam ettirmektedir.

Prof. Dr. Fuat Keyman ayrıca İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü, Sabancı Üniversitesi Kurumsallaşma ve Toplumsal Katkı Süreçlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörüdür.

Yazıları Radikal Gazetesi’nin Pazar eki, Radikal İki’de yayınlanmıştır.

3 Nisan 2013 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti bünyesinde açıklanmış olan barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesinde yer almıştır.

Günümüze kadar ülkemizde ve yurt dışında yayınlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

Fuat Keyman kitapları;

Türkiye’nin İyi Yönetimi
Aydınlanma, Türkiye ve Vatandaşlık
Kentler & Anadolu’nun Dönüşümü, Türkiye’nin Geleceği
Değişen Dünya, Dönüşen Türkiye
Turkish Politics In A Changing World & Global Dynamics and Domestic Transformations
Küreselleşmenin Yüzleri
Türkiye’nin Yeniden İnşası: Modernleşme,Demokratikleşme,Kimlik
Liberalizm, Devlet, Hegemonya
Türkiye ve Radikal Demokrasi
Oryantalizm, Hegemonya ve Kültürel Fark
Katılımcı Demokrasi, Kamusal Alan ve Yerel Yönetim
Küreselleşme, Avrupalılaşma ve Türkiye’de Vatandaşlık.

Prof. Dr. Fuat Keyman Kanada asıllı Cara Murphy ile evlidir, bu evliliğinden Ariana Esma ve William Nazif Keyman isimlerinde iki çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz