Sıla Gençoğlu

1

Sıla Gençoğlu Türk müzik dünyasında ciddi bir hayran kitlesine sahiptir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? kimdir? boyu, kilosu, doğum tarihi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

17 Haziran 1980 yılında dünyaya gelen Sıla İkizler burcudur. Babası Şükrü Gençoğlu, annesi ise Ömür Gençoğlu’dur. Babası Denizli’li, annesi ise İzmir’lidir. Kendisi’de Denizli Acıpayam’da doğmuş bir röportaj’da aslen İzmir’li olduğunu belirtmiştir. İki dedesininde politika ile ilgilendiğini birisinin Adalet, diğerinin ise Demokrat Partisi’nden milletvekili olduklarını açıklamıştır. Hatta birisinin Yassıada mahkumlarından Muzaffer Balaban olduğunu dile getirmiştir. Babası da uzun süre politika ile ilgilenmiş ancak milletvekili olmamıştır. Kendisini ise biraz daha sosyal demokrat olarak tanımlamaktadır.


İlköğretim eğitimini Denizli’de okumuş ardından İzmir’de Ortaokul ve Lise eğitimini tamamlamıştır. Lise döneminde Şan dersi alan Sıla 1998 yılında İstanbul’a yüksek öğrenim için gitmiş ve bir sene İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okumuş ardından Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçiş yaparak eğitimini tamamlamıştır.

Müzik kariyerinin hemen başlarından ilk olarak günümüzde Viyana’da müzik hayatını sürdüren Demir Durukan ile çalışmalar gerçekleştirmiştir. Daha sonra Bilgi Üniversitesi Caz Vokal’de iken Nuket Ruacan ile çalışmaya başlamıştır. Lise döneminde tanıştığı Cem Öcal’ın Kenan Doğulu’ya vokal yaptığını onu Cihan Okan’a yönlendirdiğini ve 1 hafta içinde de Kenan Doğulu’nun sahnesinde yer almaya başladığını belirtmiştir. 2000 yılında Kenan Doğulu’nun vokalliğine başlamış ilk albümün çıktığı sene 2007’de ayrılmıştır.

Söz yazarı, besteci ve sanatçı kimliği ile müzik severler ile buluşmaya devam ediyor. 10 yılı aşkındır müzik piyasasındaki yerini koruyan Sıla her geçen gün hayran sayısını artıran nadir sanatçılardandır.

Sıla Gençoğlu ‘nun boyu 1.71 cm, kilosu ise 57’dir.

Sıla Gençoğlu albümleri;

2007 yılında Sıla, 2009 yılında İmza, 2010 Konuşamadığımız Şeyler Var, 2012 Joker, yine aynı yıl Vaveyla, 2014 Yeni Ay ve 2016 yılında Mürekkep isimli albümleri ile müzik severlerin karşısına çıkmıştır.

Uzun süre ünlü oyuncu Ahmet Kural ile birlikteliğiyle gündeme gelmiş, sevgilisi tarafından şiddete uğradığı yönünde haberler ile sıkça medyanın gündeminde yer almıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz