Sevil Üstekin

Sevil Üstekin kaç yaşında? oynadığı diziler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1950 yılında İstanbul’da dünyaya gelen usta oyuncu Sevil Üstekin Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Özel bir tiyatro okulu’nda Muhsin Ertuğrul’un başkanlığında Language and Culture Center (LCC)’de 3 sene eğitim görmüştür. Profesyonel tiyatro hayatına 1969 yılında Sersem Kocanın Kurnaz Arısı isimli oyun ile adım atmıştır.

Daha sonra, Gazete Tiyatrosu, Bizim Tiyatro, Ali Poyrazoğlu, Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Dostlar, Şan ve Dormen Tiyatroları bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür.

İlk sinema deneyimini ise 1975 yılında Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak isimli film ile gerçekleştirmiştir. İlk dizisi ise 1986 senesinde Bizi Güldürenler isimli dizi olmuştur.

Sevil Üstekin oynadığı sinema filmleri;

Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak, Yarış, Dolandırıcı Aşıklar, Kapıcılar Kralı, Hızlı Giden Yorulur, Ne Zaman Geleceksin, Şabanoğlu Şaban, İyi Aile Çocuğu, Şalvar Davası, Ya Ya Ya Şa Şa Şa, Garip, Milyarder. Kemal Sunal ile birlikte rol aldığı Kapıcılar Kralı sinema filminde Sunal’ın eşi olarak Hacer karakterini canlandırmıştır.

Oynadığı diziler;

Bizi Güldürenler, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Mahallenin Muhtarları, Koçum Benim, Erkeksen Seyret, Memur Muzaffer, Yerden Yüksek ve Aşkın Kanunu. Özellikle ekran severler tarafından Mahallenin Muhtarları dizisinde canlandırdığı Müzevir Müzeyyen karakteri ile tanınmıştır. En son 2014 yılında Aşkın Kanunu isimli dizide oynamıştır. Oyunculuk kariyeri boyuncu İki Avni Dilligil ve Bir Tv ödülünün sahibi olmuştur.

Ayrıca 1989 yılında Kınalı Hanzo sinema filminde seslendirme yapmıştır. Usta oyuncu Sevil Üstekin’in baba tarafından aslen nereli olduğu bilgisinin yanı sıra evlilik ve özel hayatı ile ilgili bilgilere maalesef ulaşılamamıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz