Sevcan Orhan

0

Sevcan Orhan müzik dünyasının başarılı isimlerindendir. Hayranları tarafından hakkında aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? evli mi? eğitimi, şarkıları ve albüm çalışmaları gibi bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca müzik kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1982 yılının Ağustos ayında İstanbul’da dünyaya gelen başarılı sanatçı Sevcan Orhan baba tarafından aslen Erzincan Çayırlı ilçesi’nin Yeşilyaka (Şebge) köyündendir. Anne ve babası da ünlü sanatçı gibi İstanbul’da doğmuşlardır, babasının ismi ise Şadan Bey’dir. Kendisi gibi müzik dünyasının yakından tanıdığı sanatçı Cihan Orhan ile kardeştir.

12 yaşında babasından bağlama çalmayı öğrenmiş, küçük yaşlardan itibaren nota, bağlama, repertuvar ve solfej eğitimi almıştır. Bir gazete tarafından düzenlenmiş olan Liseler arası Türk Halk Müziği yarışmasında 3. lük elde etmiştir. Kısa süre içinde Türk Halk Müziği alanında ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Sevcan Orhan eğitim hayatı;

1999 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde üniversite eğitimine başlamıştır. 2003 senesinde ise Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Başarılı sanatçı okuldan Aşıklık Geleneği İçerisinde Aşık Mahzuni Şerif’in Yeri ve Önemi isimli tezi ile 3. lük derecesi ile mezun olmayı başarmıştır.

Üniversite eğitimi döneminde her zaman müzik çalışmalarını sürdürmüş, Nenni Bebek isimli ilk solo çalışmasını ise 2000 senesinde müzik severler ile paylaşmıştır. 2001 senesinde 7 senedir eğitim aldığı Müzik Okulunda solfej ve bağlama dersleri vermeye başlamış, okul bünyesinde bir çok önemli konser çalışmasında yer almıştır.

İlerleyen dönemde ise TRT İNT, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında 4 sene gibi bir süre canlı olarak yayınlanmış olan Tatlı Dile Güler Yüze isimli müzik programında sunucu ve solist olarak çalışmalar da bulunmuştur. Ayrıca Cem Radyo’da Sazında Ustalar isimli müzik programını hazırlayıp sunmuş, yine aynı radyo’da 2010 senesinde Sevcan Orhan Mikrofonda isimli programı hazırlayıp sunmuştur.

2012’de Star Tv ekranlarında yayınlanmış olan Alişan ile Sevcan isimli sabah programı ile çalışmalarına devam etmiştir. Başarılı sanatçı tüm bunların yanı sıra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvar bünyesinde üslup ve repertuvar dersleri vermiştir.

Çok erken yaştan itibaren müzik dünyası ile iç içe olan usta sanatçı, hayatı boyunca hem yurtiçi, hem de yurt dışında sayısız konser ve festival’de yer almış, sayısız ödül ve plaket almıştır.

Evli mi? eşi kim?

2006 senesinde yine müzik dünyasının yakından tanıdığı, müzisyen bağlama sanatçısı Ümit Yılmaz ile evlenmiştir.

Albümleri;

1999 – Yağmur Gözyaşım
2000 – Nenni Bebek
2003 – Bir Türküydü Yaşamak
2008 – Adı Aşk
2011 – Zemheriden Ötesi Bahar
2014 – Düşten Gerçeğe
2019 – İçimden Geldi Söyledim

Boyu 1.70 cm, burcu ise aslan’dır. Resmi instagram hesabında ki takipçi sayısı günümüz itibariyle 482bin civarındadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz