Ümit Yılmaz

Müzisyen, besteci ve ses sanatçısı Ümit Yılmaz 1973 yılında İstanbul’da doğmuştur. Henüz 5 yaşında iken yeteneğini babası fark etmiş ve Ümit Yılmaz’a aldığı cura bağlama ile eğitim vermeye başlamıştır.

Baba tarafından aslen Sivas Divriği İlçesi Madenli Köyündendir. 8 sene Özel Arif Sağ Müzik Merkezi’nde solfej, repertuvar ve bağlama eğitimi almıştır.

Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı bölümünü kazanmış, Ortaokul, lise, üniversite ve Yüksek Lisans eğitimini burada tamamlamıştır. Eğitim hayatı süresince bir çok müzik etkinliğinin içerisinde yer alan Ümit Yılmaz lise’de okuduğu dönemde Telden Dile Müzik Merkezi’nin yöneticiliğini üstlenmiş ve bağlama dersleri vermiştir.

1994’te okul ardaşları ile beraber Kent Ozanları isimli müzik grubunu kurmuş ve Güllerin İçinde isimli ilk albümlerini yapmıştır.

Geçmişten günümüze Erol Parlak, Sevcan Orhan, Levent Yüksel, Ahmet Kaya, Aşık Mahsuni Şerif, Piyanist Tuluyhan Uğurlu ve Servet Kocakaya gibi bir çok usta isim ile stüdyo, albüm, yurtiçi yurtdışı konser ve festivallerde bağlaması ile çalışmalar gerçekleştirmiştir.

2001 senesinde Haliç Üniversitesi Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak dersler vermeye başlayan Ümit Yılmaz uzun süredir akademik kariyerini aynı üniversitede sürdürmektedir.

2003 yılında Sen Olmasan isimli ilk solo albümü ile müzik severlere seslenmiş bağlamasının yanı sıra yorumu ilede müzik severlerden tam ont almıştır. 2009 yılında Parmaklarımın Ucunda adlı enstrümantal albümünün tüm gelirini Özürlüler Vakfına bağışlamıştır.

Usta sanatçı Sevcan Orhan ile 2006 yılında evlenen Ümit Yılmaz’ın bu evliliği daha sonra son bulmuştur.

Sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olan Ümit Yılmaz taraftarlığının yanı sıra futbol oynamayıda çok sevdiğini, müzik olmasaydı belki futbolcu olabileceğini belirtmiştir. Ayrıca fotoğraf çekmeyi, arabalarla ilgilenmeyi, film seyretmeyi ve dostları ile vakit geçirmeyi çok sevmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz