KimNereli.net

Savash Porgham

Savash Porgham Kimdir?

Savash Porgham Rezaeieh
Gerçek adı: Savash Porgham Rezaeieh
Doğum Tarihi: 1985 (35 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Meslek: Gazeteci Tercüman Yazar
Mezuniyet: İletişim Fakültesi İstanbul Üniversitesi
Doğum yeri: İran

Savash Porgham Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Savash Porgham Rezaeieh gazeteci, Yeminli Adli Farsça Tercüman ve yazar kimlikleri ile tanınmaktadır. Peki kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi nedir? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1985 yılında dünyaya gelen Savash Porgham baba tarafından aslen İran’ın Urumiye Şehri nüfusuna kayıtlıdır. Anne tarafından ise aslen Siirt’lidir. Arap, Kürt ve Türk kökleri olan bir ailenin mensubu olan Porgham, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olmuştur. İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik bölümünde (Lisans/Master/PhD) eğitimine devam etmektedir.

Şövalyelik Mesleği Gazeteciliğin Keskin Kılıcı: Haber isimli kitabın yazarları arasında yer almaktadır. Ayrıca, Şövalyelik Mesleği Gazeteciliğin Uzmanlık Alanları kitabının bölüm yazarı’dır.

2012 Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Araştırma / İnceleme Haberciliği ödülü sahibi’dir. Günümüze kadar bir çok Ulusal ve Uluslararası basın mecralarında yayınlanmış haber, röportaj, makale ve çeviri çalışmaları mevcuttur.

Günümüzde resmi sosyal medya hesaplarının yanı sıra Youtube video kanalında İran, Suriye, Türkiye ve daha bir çok konu hakkında değerlermeler yapmaktadır. Habertürk’te Afşin Yurdakul, Cnntürk Sabah Haber Kuşağı ve daha bir çok kanalda canlı yayınlara katılarak gündemi değerlendirip, yorumlarını izleyiciler ile paylaşmaktadır.

En son Cnntürk canlı yayınında Amerika tarafından Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ile ilgili bundan sonra direk Amerika – İran Savaşı bekliyorum açıklaması ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Kasım Süleymani’yi öldürmenin, İran’ın içindeki herhangi bir askeri tesise saldırmakla aynı anlamı taşıdığını, İran’da nükleer tesisin vurulması ile Süleymani’nin aracının vurulması arasında hiç bir fark olmadığını dile getirmiştir.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Savash Porgham
Gerçek adı: Savash Porgham Rezaeieh
Doğum Tarihi: 1985 (35 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Meslek: Gazeteci Tercüman Yazar
Mezuniyet: İletişim Fakültesi İstanbul Üniversitesi
Doğum yeri: İran
Popüler Kişiler Tümü
1.

Yusuf Aktaş

456.145 kez okundu

2.

Beren Saat

408.327 kez okundu

3.

Azad Yılmaz

358.026 kez okundu

4.

Ecrin Su Çoban

319.113 kez okundu

5.

Tarık Akan

303.060 kez okundu

6.

Tarkan

246.739 kez okundu

7.

Volkan Demirel

232.365 kez okundu

8.

Emre Mor

207.888 kez okundu

9.

Ersay Üner

204.380 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

201.237 kez okundu