Sami Özer

Tasavvuf Müziğin usta isimlerinden Sami Özer 1950 yılında dünyaya gelmiştir. Ailesi aslen İstanbul Paşabahçe’lidir.

Çok küçük yaşlarda müezzinleri dinlediğini ve o dönemlerde ezan ve dini müziğin farklı makamlarını öğrenmiş, 16 yaşında iken profesyonel müzik hayatına bir düğün salonunda solist olarak adım atmıştır.

O dönemin ünlü isimlerinden Amir Ateş ile tanışmış ve Özer’in müzik hayatında Amir Ateş ciddi bir rol üstlenmiştir. Sonrasında Ateş, Sami Özer’i Türk müziğinin hocalarından olarak bilinen Emin Ongan ile tanıştırmıştır. Ongan’ın öğrencisi olarak birlikte 13 sene gibi uzun bir dönem birlikte Musiki Cemiyeti’nde Klasik Türk Müziği meşk etmişlerdir.

Ardından klasik Türk Müziği ve dini müzikten ciddi bir repertavura sahip olan Sami Özer 1974 senesinde Altın Ses yarışmasında Türk Sanat Müziği dalında 1.lik ödülünün sahibi olmuştur. TRT tarafından açılmış olan sözleşmeli sanatçı sınavını kazanarak TRT İstanbul Radyosu’nda bir süre görev yapmıştır.

1998 ve 1999 yılları arasında MFÖ ile bir çok konsere katılmış, Mazhar Alanson ve Cem Yılmaz‘ın rol aldıkları Her Şey Çok Güzel Olacak isimli filmin Bu Ne Biçim Hikaye Böyle ve Fırtınalar isimli şarkılarını Alanson ile birlikte seslendirmiş, filmin akışı içinde kaside okumuştur.

Günümüzde TRT Müzik ekranlarında Sami Özer ile Nefes isimli program ile müzik severlere seslenen usta sanatçı’nın eşi Yumna Hanım Arpist’tir. Yani zamanında Arp çaldığını belirtmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz