Rahmi Saltuk

1945 yılında dünyaya gelen Rahmi Saltuk aslen Tunceli Hozat İlçesi Akören Köyü nüfusuna kayıtlıdır. ilköğretim ve Ortaokul tahsilini memleketinde tamamlamış ardından Lise eğitimini Balıkesir ve Elazığ’da bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı üniversite hayatını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile tamamlamıştır. Ancak mezun olduğu bölüme rağmen avukatlık mesleğini hiç yapmamıştır.

1966 yılında Türkiye İşçi Partisi bünyesinde siyaset hayatına atılmıştır. 1967 yılında İstanbul Harbiye Açık Hava Tiyatrosunda düzenlenen Dostlar Gecesi için sahneye Ruhi Su çıkacaktı ancak İzmirden gelemeyince arkadaşlarınında ısrarı Rahmi Saltuk sahneye çıkmış çevresi tarafından tanınmış ve işgallerin, direnişlerin, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının üniversite eylemlerinin vazgeçilmez sesi ve ismi olmuştur.

1971 yılında askeri darbenin ardından yurt dışına çıkmak zorunda kalan Rahmi Saltuk Almanya, Belçika, İsveç, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde konserler vermiş 1974 yılında tekrar Türkiye’ye dönmüştür. Ardından 1979 yılında Fransa’da müzik çalışmalarını sürdürmeye karar vermiş ancak 1980 darbesi nedeni ile yurt dışına çıkamamıştır.

Rahmi Saltuk Asuman Saltuk ile evlidir ve bu evliliğinden Baran ile İlke isimlerinde bir kızı birde oğlu vardır. Oğlu Baran Saltuk 2011 senesinde beşinci kattaki evlerinin penceresinden düşmüş ve yaşamını yitirmiştir. Günümüzde eşi ile yaşantısını Bodrum Gündoğanda sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz