Deniz Gezmiş

28 Şubat 1947 doğumlu Deniz Gezmiş Ankara Ayaş’da dünyaya gelmiştir. Babası Cemil Gezmiş, annesi ise Mukaddes Gezmiş’tir. Bora ve Hamdi isimlerinde iki kardeşi vardır.

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu kurucusu Deniz Gezmiş 25 yaşında iken kendisi ile birlikte 2 dava arkadaşı idam edilen Sosyalist devrimci olarak anılmaktadır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim görmüş, 1969 yılında okuldan ihraç edilmiştir.

İdam edilmeden önce Altındağ Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde yatmakta idi. 6 Mayıs 1972 yılında Ankara’da idam edilmiştir.

Wikipedia ve bir çok kaynakta dede tarafından aslen Rize İkizdere İlçesi, Cimil Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu kaydedilmiştir. Babasının Erzurum Ilıca nüfusuna kayıtlı İlköğretim müfettişi Cemil Gezmiş olduğu belirtilmektedir. Annesinin ise Erzurum’un Tortum ilçesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş olduğu açıklanmaktadır.

9 Yorumlar

 1. yanlış yazmışsınız adam Erzurumlu babası öğretmen kardeşi bora doğum yeri Erzurum piyasada satılan kitaplara bakabilrsiniz (can dündar )

 2. deniz efendi rusyanın güdü,münde ayaklanmkış ve adam kaçırmış banka soymuş cahil toy olduğu için eylemlerde bulunmuş biğr haindir. mdaha sonraları apoyu dağa çıkartmış ve köpekleri ülkeye ihanet6 etmiştiğr.bu çakalı tanımadan idamına karşı çıkmayın.keşke 10 defa idam edilseydi apo olmazdı

 3. Deniz Gezmis emekcinin iscinin ezilenin garibanin hakkini arayan bir anadolu evladidir.
  Disa karsi bagimsiz demokratik Turkiyeyi savunan Amerkan Ingiliz Fransiz gibi emperyalistlere karsi mucadele vermis bir antiemperyalist devrimcidir
  1968 lerde Amerikan 6. FILOSU Turkiyeye geldiginde harekete gecirdigi Turk gencligi ile protesto etmus hatta onbinlerce vatansever genclere onderlik ederek Amerikan askerlerini sokak sokak barlardan pavyonlardan randevu evlerinden genelevlerden eglence yerlerinden kovalayarak denize dökmüş bir bagimsizlik yanlısı Anadolu evladidir.
  Sozde vatanseverler Amerikan askerlerini ciceklerle rihtimda karsilarken 6. FILOYA karsi namaz kilarken Deniz Gezmis örgütüyle beraber yuzlerce binlerce Amerkan askerlerini topraklarimizi terk ettirmeye zorlamistir.
  O zamanin sözde milliyetci gecinenleri ” Kim ki Amerikan askerlerine dusmanlik besler vatanhainidir “fetvasini verirlerken Deniz Gezmis bağımsız TC nin mucadelesini vermistir..
  Deniz Gezmis Filistine giderek Israil isgaline karsi arkadaslariyle beraber gerilla savasi vermus Filistinlilere yardim etmis Israil askerlerine vurkac taktigi ile pusu kurmus zayiat vermis bir antiemperyalist devrimcidir.
  Turkiyede de kapitalizme karsi ezilen zulm edilen fakir fukaranin iscinin emekcinin mucadelesini vermistir.
  Ancak güvenlik gucleriyle de aralarinda istenmeyen olaylar yasanmistir.
  ABD ve Israil emperyalizmine karsi Filistinlilere gerilla savasiyla yardim ettigi icin Amerikanin Turkiye üstüne kurdugu buyuk baski sonucunda yakalanarak idam edilmistir…

 4. Mahmut DEMİRKOLLU denen zerzevat haddini bil ağzından çıkan zırvalar doğru değil Deniz GEZMİŞ kendisini Yüce Türk Milletine adamış bir Yurt sever Yurttaş’dır.

 5. Mahmut Demirkollu adlı ??! Deniz Gezmiş ve arkadaşları senin gibi amerikan köpeklerinin kıble yaptığı 6.Filo’ya defol demiş, bu ülkenin yetiştirdiği en büyük vatanseverlerdendir. Deniz ve arkadaşları yaşamış olsaydı senin gibi din ve ırk tüccarları palazlanamayacaktınız, bu memleketi kutuplara ayıramayacaktınız ve siyasal islamcı şerefsizler, Atatürk’ün Türkiye’sini acınacak hale getiremeyecekti, memleket malını yağmalayamayacaktı, memleket evlatları ezilemeyecekti, Amerikan köpekleri siz soykırım yaptınız diyemeyecekti… Cehalet kaynağı tarikatlarınız memleketin evlatlarını zehirleyemeyecekti; cahil bırakamayacaktı.
  Kısacası Türkiye Tam Bağımsız ve Özgür bir ülke olacaktı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz