Orhan Ayhan

Orhan Ayhan günümüz itibariyle TRT’de Orhan Ayhan’la isimli programı Cumartesi sabah 09:00 da sunmaya devam etmektedir. Uzun yıllar sunduğu bir çok başarılı boks, futbol ve programlar ile hafızalarımıza kazınmıştır. Usta sunucu, gazeteci hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Orhan Ayhan Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

1938 yılının Ocak ayında dünyaya gelen usta isim İstanbul doğumludur. 2021 yılı itibariyle 83 yaşındadır. İstanbul Erkek Lisesi ve ardından, İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nden başarı ile mezun olmuştur. Kendine has uslubu, ses tonu, diksiyonu ve özgün yorumları ile tam 57 sene spor yazarlığı yapmıştır.

51 seneden fazla ise futbol, boks, program ve kick boks müsabakalarının unutulmaz sesi olmuştur. Yaklaşık olarak 9000 civarında maçın anlatımını gerçekleştirmiştir. Uzun seneler yaşantısını Avustralya’da sürdürmüştür. Evli olan usta gazeteci’nin bu evliliğinden Korhan ve Serhan isimlerinde iki oğlu vardır.

Orhan Ayhan Kariyeri, Hayatı:

Spor yazarlığı öncesinde bir süre Vefa’da hem futbol, hem de basketbol oynamıştır. 1957 senesinde bir arkadaşı vasıtası ile Son Posta Gazetesi bünyesinde spor muhabirliği ve spor yazarlığı yapmaya başlamıştır. 1962’de Tercüman ve Güneş gazetelerinde çalışmıştır. İlerleyen süreçte ise boks maçı anlatımı üzerine yoğunlaşan usta gazeteci kariyeri boyunca sayısız boks karşılaşmasını anlatmıştır. Yine aynı sene TRT İstanbul Radyosu spor spikerliği imtihanına katılmış ve 1. olmuştur.

21 Ocak 1963 tarihinde oynanan Galatasaray ve Milan Avrupa Şampiyon Kulüpler karşılaşması ilk anlattığı maç olmuştur. İlk anlattığı boks karşılaşması ise Wene Brune ve Garbis Zakaryan arasındaki mücadele olmuştur. Babası İstanbul Vefa Kulübü Başkanlığı yapmıştır. Orhan Ayhan’da Vefa’da boks şubesi başkanlığı görevini üstlenmiştir. Kariyeri boyunca Mike Tyson ve Muhammed Ali gibi efsanelerin de maçlarını canlı olarak anlatmıştır. Televizyon ekranlarında yayınlanan Wipeout ismili yarışmanın seslendirmesi tüm ekran severlerin kulaklarında yer edinmiştir. 1992 de Show Tv, 1994’de ise TRT ye geçiş yaparak Genel Müdür Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Kitapları:

Kürsüdekiler: Anılar 1957- 1984
Mikrofonda 55 Yıl Orhan Ayhan
Boks 1743- 1973

Üyelikleri:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi.
Spor Yazarları Derneği Kurucu Üyesi.
Boks Federasyon Yönetim Kurulu Üyesi.
Avrupa ve Düya Boks Birliği Yönetim Kurulu Üyesi.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz