Muhammed Ali

Muhammed Ali hakkında aslen nereli? kaç yaşında ve neden öldü? kimdir? gibi merak edilen soruların cevapları. Kısaca başarıları, boks kariyeri, hayatı ve biyografisi.

Hayatı boyunca 4 evlilik gerçekleştiren Muhammed Ali ilk evliliğini 1964 ve 1966 arası Sonji Roi, ikinci evliliğini 1967 ve 1976 arasında Khalilah Ali, 1977 ve 1986 arasında Veronica Porche Ali son evliliğini ise vefat edinceye kadar 1986 yılından itibaren Lonnie Ali ile gerçekleştirmiştir.

Bu evliliklerinden 9 çocuğu olan Muhammed Ali’nin çocuklarının isimleri ise Miya, Jamillah, Khaliah, Muhammad Ali Jr. Asaad Amin, Rasheda Ali, Hana, Maryum ve Laila’dır.

Uzun yıllar parkinson hastalığı nedeni ile tedavi görmüş yaşantısını 2016 yılında 74 yaşında iken yitirmiştir. Boks dünyasının efsane ismi, 1942 yılında Amerika‘da dünyaya gelmiştir. Müslüman olmadan önce Cassius Marcellus Clay ismini kullanan Muhammed Ali ırkçılığın en yüksek olduğu bölgelerden olan Kentucky’de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda ve gençlik yıllarında hayatı genellikle kavgalarla geçmiştir. Asıl boksa başlamasının sebebinin ise babasının kendisine hediye ettiği bir bisikletin iki serseri tarafından çalınmış olması neticesinde gerçekleşmiştir.

Bu olayın ardından polis karakoluna gitmiş, bir polis memuru ise ona eğer boks biliyor olsa idin senin bisikletini çalmaya cesaret edemezlerdi deyip, onu çalıştığı spor salonuna götürmüştür. Joe Martin ile bu spor salonunda tanışmış böylece 12 yaşında iken boks ile tanışmıştır.

Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi boksörü olarak gösterilen Ali, Amatör lig kariyerinde toplam 167 karşılaşmanın 161’ini üstünlükle noktalamıştır.

1960 Roma Olimpiyatlarında henüz 18 yaşında iken altın madalya kazanmış, Olimpiyatların ardından ülkesine dönmüş Kentucky’de yemek yediği bir restaurant’ta siyahlara servis yapılmadığını görmüş ardından kazandığı altın madalyayı hiç düşünmeden nehire atmıştır. Hayatı boyunca ırkçılık ile mücadele etmiş, bu olayın ardından İslamı araştırmaya başlamış 22 yaşında Sonny Liston’u yenmiş ve dünyanın en genç Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olmuştur. Bu kazandığı inanılmaz zaferin ardından İslam dinini seçtiğini açıklamış ve Muhammed Ali ismini almıştır. Bu olay ile birlikte Amerika’da hayatı neredeyse tepetaklak olan ünlü isim o dönemin Amerikasında büyük bir sorun haline gelmiştir. Çünkü siyahilerin örgütlenmeleri ve müslümanlığın yaygınlaşması korkusu Amerika’da hakim olmuştur. Amerika ise Muhammed Ali’yi dahada dibe itebilmek için onu askere Vietnam savaşına katılması için çağırmışlardır. Ali’nin ise Amerika’ya cevabı Vietnamlılar ile bir alıp veremediğim yok, hem onlar beni sizin gibi aşağılamadı, onlar ile savaşmayacağım açıklamasında bulunmuştur.

Profesyonel boks kariyeri boyunca sadece 5 kez yenilmiş, 36 yaşına kadar 61 karşılaşmanın 56’sını kazanmıştır. 1981 yılında aktif boks yaşantısını noktalamıştır. Hastalığının ardından ise çiftliğine çekilmiş ve kendisini hayır işlerine adamıştır.

Efsane boksör vefatının ardından geride kalan ailesine 80 milyon dolar civarında bir miras bırakmıştır.

1 Yorum

  1. Muhammed Ali 1970’li yillarda Şeyh Nazım Kıbrısi ile tanıştı ve Tasavvufu ögrendi. Kendisi Şeyh Nazımın Amerika’daki vekilli Şeyh Hisham biat ettip Şeyh Nazımın müridi oldu. Muhammed Ali Nakşibendi tarikatına mensubtu.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz