Onur Yaprakçı

Onur Yaprakçı hakkında merak edilen soruların cevapları. Aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? evli mi? kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1993 yılının Haziran ayında dünyaya gelen Türk komedyen, tiyatrocu, oyuncu, şovmen ve sunucu kimlikleri ile tanınan Onur Yaprakçı aslen Mersin doğumludur. İlköğretim ve Ortaokul tahsilini Mersin Namım Kemal, Lise tahsilini ise Mersin Endüstri Meslek Lisesi’nde tamamlamıştır. Henüz 7 yaşında iken ailesinin de desteği ile doğup büyüdüğü Mersin’de özel tiyatrolarda eğitim almaya başlamıştır. Kısa sürede yeteneği dikkatlerden kaçmamış, öğretmenleri tarafından Mersin Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosuna yönlendirilmiştir. Ardından Mersin Altan Erkekli Sahnesi’nde de eğitim almış ve 5 sene Mersin Şehir Tiyatrosu’nun sezon oyunlarında yer almıştır. 2010 senesinde ise İstanbul Sadri Alışık Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü’nü tam burslu kazanmış ve İstanbul’a taşınmıştır.

Onur Yaprakçı kariyeri;

2009 yılında Mersin Şehir Tiyatrosu Sezon Oyunu Turgut Özakmanın, yazdığı Fehim Paşa Konağı isimli oyunda Aziz karakterlerini canlandırmıştır. Gösterdiği başarıların ardından Şehir Tiyatrosu Müdürü Tamer Güven ve Genel Sanat yönetmeni Mehmet Tekkanat tarafından Plaket töreni ile ödüllendirilen isim olmuştur. 2013’de Özel Tiyatro olan Tiyatro Marmara’yı kuran Onur Yaprakçı, HZ. Ömer’i Modern Türk Tiyatrosu ile buluşturmuş ve ülkemizde bir ilki gerçekleştirmiştir. Muhafazakar Sanat algısına karşı çıktığı bu yolda, kadrosunda bir çok profesyonel ve ünlü isimlerinde bulunduğu 25 kişilik dev kadro ile ÖMER – Adalet Mülkün Temelidir. İsimli tiyatro oyununu yönetmiş, Adaleti tarafsızca anlatan ve yönettiği oyun ile sektörde örnek davranış gösteren genç sanatçıya, Marmara Üniversitesi’nin uygun gördüğü Türkiye’nin En Genç Başarılı Tiyatro Yönetmen Ödülü verilmiştir.

Kurduğu Tiyatro Marmara bünyesinde yönetmiş olduğu Hz: Ömer – Adalet Mülkün Temelidir. isimli tiyatro oyunuyla İstanbul’daki 11 büyük özel tiyatro ile birlikte – BİLECİK ULUSAL TİYATRO FESTİVALİ’nde yer almıştır. Bilecik Belediye Başkanı, Selim Yağcı tarafından “KRİSTAL ÇINAR ONUR ÖDÜLÜ’ne layık görülmüştür.

Üsküdar Üniversitesi’nin İlk tiyatro oyununu yönetmiş, Hastanenin Halleri ismili oyunu 1 ay gibi kısa bir süre içinde yönetip sahnelemiştir. Üniversite’nin Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan dahil, çok sayıda akademisyende izleme imkanı bulmuş, oyun dakikalarca ayakta alkışlanmıştır.

2017 senesinde aslen memleketi de olan Mersin Mut’un Belediye Tiyatrosu’nu kuran Onur Yaprakçı, kurucu müdür olarak görev almıştır. Mut Belediye Tiyatrosu bünyesinde yetiştirdiği öğrenciler ile beraber Sezon Oyunu olarak Turgut Özakman’ın, yazdığı Fehim Paşa Konağı isimli oyunu yönetmiş, halka ücretsiz olarak sergilemiştir.

Oyunculuk kariyeri;

İlk dizi oyunculuk deneyimini Hanım’ın Çiftliği isimli dizi ile gerçekleştiren Yaprakçı dizi de Gazeteci Muhlis karakterini canlandırmıştır. Ardından Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Naber Bacanak dizisinde Meftun karakterini canlandırmış yine aynı kanal’da Kalp Gözü projesinde yer almış. TRT1 ekranlarında yayınlanan Zeyrek İle Çeyrek adlı dizi de ise Şefik karakterine hayat vermiştir. 2013 yılında ki Kardeş Bir İstanbul, 2018 senesinde de Koyver Gitsin sinema filminin başrolünü üstlenmiş ve film de Samet karakterine hayat vermiştir. 3 Eylül 2020 tarihinde MATİNE FİLM olarak, yapımcılığını ve başrolünü paylaştığı “VAY BABAM VAY” filminin basın lansmanını Mersin UPART HOME OTEL’de gerçekleştirmiştir.

2015 senesinden bu yana aralıksız olarak Onur Yaprakçı Talk Show sunuculuğunu yapmakta, her hafta birbirinden renkli konukları’nı ağırlamaktadır.

Onur Yaprakçı evli mi? eşi kim?

3 Ekim 2020 tarihinde Duygu Yücel ile evlenmiştir. Nikah Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat tarafından kıyılmış, şahitliklerini ise İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu ve Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı Ozan İş üstlenmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz