Nil Burak

Nil Burak 1948 yılında Kıbrıs Lefke’de dünyaya gelmiştir. Annesi ev hanımı, babası ise o dönemlerde Kıbrısta narenciyeci ve sinema işletmecisidir. İlköğretim yıllarında müziğe ilgi duymaya başlamış, gerçek ismi Pembe Nihal Munsif’tir. Müzik severlerin bildiği isim ise sahne ismidir.

Kıbrıs Amerikan Kız Koleji mezunudur. Mezun olduktan sonra İngiltere’de dil eğitimi almıştır. İlk sahne deneyimini Londra Gallipoli Restaurant’ta gerçekleştirmiştir.

1975 senesinde arkadaşları ile birlikte İstanbul’a tatile gelmiş, İstanbul’un o dönemlerdeki en önemli gece kulüplerinden olan Playboy’da davet üzerine sahne almıştır. Sahne isminide o gece kendisine Zeki Müren tarafından verilmiştir.

Bir süre Maksik Gazinolarındada sahne alan usta sanatçı bugüne kadar bir Numaramsın, En İyileriyle Nil Burak, Nil Burak 95 Akdeniz Rüzgarı, İşte Banko, Oldu Olacak, Zurna Kazım, Benim Sevdam, Bizim Diyar, İki Elim Yakanda, Boş vere Boş vere ve Benim Adım Şarkıcı adlı albümleri müzik piyasasına sürmüştür. 45’likleri ise Gözünüz Aydın, Yalnızım Ben, Dünyamı Yıktı Geçti Kırk Yılda Bir, Canmı Değsin Ya Mustafa, Bir Eski Şarkı Birisin Birisine, Ben Anlamam Seni İyi Tanırım ve Sus Tatlı Tatlı’dır.

Müzik kariyerinin yanı sıra Avrupa Yakası, Kaldırım Çiçeği, Çalıkuşu ve Doğru Yoldan Ayrılanlar dizileri ile Merhaba Tatlım, Eksik Etek, Gülşah ve Hamsi Nuri sinema filmlerinde rol almıştır. Dj ve aranjör Cemre Burak oğludur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz