Nazmi Bilgin

Nazmi Bilgin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı’dır. Son dönemde Meral Akşener tarafından konuşması için kürsüye davet edilmesinin ardından merak konusu olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Nazmi Bilgin Kimdir?

Nazmi Bilgin editör, yönetici, gazeteci ve medya patronu. Aynı zamanda Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 1971 senesinde Son Havadis Gazetesi ile gazetecilik mesleğine adım atmıştır.

1974 senesinde, Güneş Gazetesini babası Turhan Bilgin ile kurmuş, gazetenin sahibi olmuş aynı zamanda Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde yer almıştır. 1976’da Dünya Gazetesi’nde Haber Müdürü olarak göreve başlayan Bilgin, yine aynı gazete bünyesinde, Olaylar-İnsanlar-Yorumlar başlığı altında günlük yazılar yazmıştır.

1980’de Tercüman Gazetesinde çalışmaya başlamıştır. İstihbarat Şefliği ve Haber Müdürlüğü görevlerini üstlenmiş, 1986’da TRT-2’nin kuruluşunda yer almıştır.

TRT’ye, 5 sene “Uzman Haberci” ve “Genel Müdür Danışmanı” olarak hizmet vermiştir. Bir çok basın kuruluşu tarafından, 6 sene, Haber-Röportaj ve Röportaj dallarında “Yılın Gazetecisi seçilmiştir. 14 sene Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterliği görevi sonrası, 1992’de ittifakla cemiyete Genel Başkan seçilmiştir.

Gazeteci kimliğinin yanı sıra sunucu olarak ta çalışmalarda bulunmuştur. BRT Televizyonu Ankara Temsilcisi olarak çalışmış ve yine aynı kanalda, Zirve isimli program ile TRT-1 ekranlarında yayınlanan Politika Kulvarı isimli programları hazırlayıp sunmuştur.

1992 yılından bu yana Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını sürdürmektedir. 1997’de kuruculuğunu üstlendiği Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 2009 yılına kadar Genel Başkanlığını yapmıştır.

Unesco Türkiye Milli Komitesi Üyeliği ve Denetçiliği görevinde de bulunmuştur.

Günümüz itibariyle, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği.
Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Üyeliği.
Reklam Kurulu üyeliği görevleri devam etmektedir.

Nazmi Bilgin Nereli?

Nazmi Bilgin doğma büyüme aslen Erzurum’ludur.

Evli ve 3 evladı vardır.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 2022 yılında partisinin grup toplantısında konuşmuş ve Bilgin’i kürsüye davet etmiştir. Bilgin, Basın Kanunu’nda yapılacak değişikliğe tepki gösteren meslek örgütleri adına konuşma yapmıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz