Murat Yıldırım

Murat Yıldırım günümüzde Kim Milyoner Olmak isimli yarışma programını sunmaktadır. Peki aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? boyu, kilosu kaç? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1979 yılının Nisan ayında babasının öğretmen olması nedeniyle görev aldığı Konya’da dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Salih Yıldırım, annesi ise Hayat Hanım’dır. Konya’da köyde büyümüş ardından merkeze, oradan Adana’ya, Lise tahsilinin ardından ise üniversite eğitimi için İstanbul’a taşınmıştır. Üniversiteyi 8 yılda tamamlamış aynı zamanda okulun tiyatro topluluğuna katılmış 3 sene amatör olarak tiyatrocu olarak görev almıştır. Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur.

Tiyatro topluluğunda yer aldığı dönemde arkadaşları aracılığı ile televizyon dünyasına giriş yapmış ve ilk dizi oyunculuk deneyimini Ayrılsak da Beraberiz isimli dizi ile gerçekleştirmiştir.

Daha sonra Bütün Çocuklarım ve Büyük Yalan dizilerinde rol alsa da en büyük çıkışını, Burçin Terzioğlu ile birlikte rol aldığı Fırtına dizisi ile gerçekleştirmiştir.

Günümüzde oyunculuk çalışmalarını Tümay Özokur Film Reklam ajansına bağlı olarak sürdüren başarılı oyuncu baba tarafından aslen Mardin’lidir. Yakışıklı oyuncunun boyu 1.82, kilosu 72, burcu ise Koç’tur.

Ülkemizde hayran sayısının yanı sıra ciddi oranda da Ortadoğulu hatta Güney Amerikalı hayrana sahiptir. Beyrut’ta En İyi Erkek Drama Oyuncusu ödülü kazanmıştır. Ayrıca Murex D’or 2016’da da En İyi Erkek Drama Oyuncusu ödülü ve 22. Altın Objektif Ödülleri’nde ‘En İyi Sinema Oyuncusu’ ödülünün sahibi olmuştur.

Murat Yıldırım rol aldığı diziler;

Ayrılsak da Beraberiz, Hayat Bilgisi, Ölümsüz Aşk (Sedat), Patron Kim (Konuk Oyuncu), Bütün Çocuklarım (Mesut Kıroğlu), Büyük Yalan (Okan Vardarlı), Fırtına (Ali), Asi (Demir Doğan), Ey Aşk Neredesin (Çetin), Aşk ve Ceza (Savaş Baldar), Suskunlar (Ecevit), Gecenin Kraliçesi (Kartal).

Rol aldığı sinema filmleri ise;

Organize İşler (Tabutçu), Araf (Cenk), Güz Sancısı (Behçet), Kırımlı (Sadık), Kocan Kadar Konuş (Sinan), Kocan Kadar Konuş : Diriliş (Sinan), Sonsuz Aşk (Can), Ayla : The Daughter of War (Üst Teğmen Mesut), İlk Öpücük (Hakan)

Evlilik hayatı;

Birlikte Fırtına dizisinde rol aldığı oyuncu Burçin Terzioğlu ile 20 Haziran 2008 yılında evlenmiştir. Ancak evliliği 30 Haziran 2014 yılında son bulmuştur. Daha sonra 13 Kasım 2016 yılında ise İngiltere Londra’da tanıştığı Fas asıllı oyuncu İmane Elbani ile evlenmiştir.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz