Murat Birsel

1960 doğumlu gazeteci, yazar ve anchorman Murat Birsel ünlü oyuncu ve yapımcı Gülse Birsel ile evlidir. Daha önce 1996 senesinde Tayyibe Gülek ile evlenmiş kısa bir süre sonra boşanmışlardır.

İzmir Karşıyaka’da dünyaya gelen Murat Birsel’in babası hukuk profesörü, annesi ise arkeolog olarak eğitim almış ancak mesleğini icra etmemiştir. Ankara İlköğretim okulu, Saint Joseph İzmir Atatürk Lisesi ve son olarak 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur.

University of North Texas’ta Siyasal Bilimler Uluslararası İlişkiler dalında master yapmıştır. Eğitiminin ardından Genelkurmay Başkanlığında proje subayı olarak askerlik görevini yerine getirmiştir.

Mesleki yaşantısına Yeni Asır Gazetesi bünyesinde muhabir olarak adım atmıştır. Daha sonra Rapor Gazetesinde Dış Haberler Müdürlüğü yapmıştır.

Daha sonra Dr. Adnan Kahveci’nin danışmanlığını, TRT Genel Müdürlük Müşavirlik, Sabah Gazetesi Haber Müdürlüğü, Ankara Sabah Gazetesi Temsilciliği, ATV Haber Merkezi ve NTV kuruluşlarında yer almıştır. NTv ekranlarında Gündemdekiler isimli program ile tanınmış ayrıca Murat Birsel’le 5 Çayı isimli programı hazırlamış ve sunmuştur. Bir dönem Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Savaş Teorileri ve Modelleme üzerine ders vermiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz