Müfid Yüksel

Müfid Yüksel 2020 yılında kendi twitter hesabı üzerinden gözaltına alındığını belirtmiştir. Hakkında ise kısa sürede nereli? eğitimi, kitapları, çalışmaları gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1964 yılında Muş’ta dünyaya gelen Müfid Yüksel, baba tarafından aslen Bitlis Güroymak, Nüfusuna kayıtlıdır. Babası İslam Bilgini Sadreddin Yüksel Hoca’dır. Okur severlerin yakından tanıdığı yazar Edip Yüksel ise abisidir.

İlkokul ve Ortaöğrenim tahsilini İstanbul’da tamamlamış ardından, 1991 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından yine aynı bölümde Yüksek Lisans yapmıştır.

Müfid Yüksel çalışma hayatı;

1995 ve 2001 seneleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevini üstlenmiştir. O süreç içerisinde çalışmalarını serbest yazar olarak devam ettirmiştir.

Siyaset, Din, Alevilik – Bektaşilik, Nakşibendilik, Güneydoğu sorunu, Orta Doğu sorunu başta olmak üzere dış politika konularındaki makale ve çevirileri, 1987 yılında Zaman gazetesinde başlayarak İmza, Bilgi ve Düşünce vb. çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.

Kitapları;

İslamsız Kürdistan Hayali Ortadoğu
1993 – Kürdistan’da Değişim Süreci
2002 – Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin
2002 – Bektaşilik: Ve Mehmed Ali Hilmî Dedebaba

En son gözaltına alındığı haberinin ardından twitter hesabından şu açıklamayı yapmıştır. “Geceyarısı polisler evime geldi. Ortada bir neden de belirtilmeden apar topar karakola götürülüyorum. İlk defa böyle bir olayla karşılaşıyorum. Muhtemelen İYİ Partinin aleyhimde açtığı dava.”

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz