Edip Yüksel

1

1957 doğumlu gazeteci, yazar Edip Yüksel’in babası Sadrettin Yüksel, kardeşleri ise Metin ve Müfid Yüksel’dir. 12 Eylül döneminde darbenin ardından yargılanan isimlerdendir.

1986 yılından bu yana sünnet, hadis, mezhepçi öğretiler ve Reformist düşünceler üzerine çalışmalar yapmış ve eserler hazırlamıştır.

Düşünce ve yazıları nedeni ile babasınında dahil olduğu bir dini kesim tarafından dinden dönen mürted olarak ilan edilmiş ve ardından Amerika’ya göç etmiş ve orada yaşamaya yarar vermiş ve Reşad Halife’nin öğrencisi olarak eğitimler almıştır.

Ardından çalışmalarını sürdürmüş bir çok web sitesi ile düşüncelerini yaymak ve tanıtmak için çalışmalar gerçekleştirmiş, kitaplar yazmıştır. Türkiye’de bulunduğu dönemlerde tartışma programlarında yer almıştır. Hukuk ve Felsefe alanında lisans yapan Edip Yüksel Arizona’da yarı zamanlı olarak Felsefe Hocalığı yapmaktadır. Evli ve bu evliliğinden iki evladı vardır.

Edip Yüksel ‘in yazmış olduğu bazı Türkçe kitaplar;

Kur’an En büyük Mucize, Yusuf’un 40 emri, Kur’anda Demirin Kimyasal Esrarı, Kur’an: Görülen mucize, İlginç sorular-1, 2, Sakıncalı Yazılır, Müslüman Din Adamlarına 19 Soru, Türkçe Kur’an çevirilerindeki hatalar, Üzerinde 19 var, Demokrasi/Oligarşi/Teokrasi, Asal tartışma, Mesaj: Kur’an çevirisi, Mor mektuplar, Hristiyan din adamlarına 19 soru, Takanlar ve takılanlar (türban nedir, ne değildir?), Mesaj Kuran Çevirisi, Norşin’den Arizona’ya – Sıradan Bir Adamın Sıradışı Öyküsü.

Bunların yanı sıra bir çok İngilizce kitabıda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

19 Nineteen: God’s Signature in Nature and Scripture, 19 questions for Muslim scholars, Test your Quranic knowledge, 19 questions for Christian clergy, An unconventional skirmish on “unintentional” lies, The prime argument, Running like zebras: An Internet debate, Miscellanous articles on philosophy and law, Quran: A reformist translation, Manifesto for Islamic reform

Yaşantısını Amerika’da sürdüren Edip Yüksel aslen Kürt asıllı’dır, Bitlis’te dünyaya gelmiştir.

1 Yorum

  1. Sayın YÜKSEL, Görüş ve yorumlarınıza büyük ölçüde katılıyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

    Sizi, kanyilmaz com isimli WEB sitemizdeki çalışmalarımızı paylaşmaya ve fikir ve görüşlerinizi bildirmenizi bekliyorum. En içten sevgi,saygı ve iyi dileklerimle. ALLAH (CC)’a emanet olun.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz