Merve Kavakçı

1

1968 doğumlu Merve Kavakçı’nın çocukluk yılları ailesinin görevinden dolayı Erzurum’da geçmiştir.

TED Ankara Koleji mezuniyetinin ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş ancak o dönemlerdeki başörtüsü yasağı nedeniyle eğitimini 2. sınıfta bırakmak zorunda kalmıştır. Sonrasında ise Amerika’da Texas Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve Harvard Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı yapmıştır. Merve Kavakçı son olarak ise Howard Üniversitesi’nde Siyasal Bilim Doktorasını tamamlamıştır.

Üniversite eğitiminin ilk senesinde Ürdün asıllı Amerika vatandaşı olan Ali Ahmad Abushahnab ile evlenmiştir. Bu evliliğinden Meryem Ali ve Fatma Gülham isimlerinde iki kızı vardır. 1993 yılında boşanmıştır. Daha sonra 1999 yılında Sivaslı İş Adamı Bekir Lütfü Yıldırım ile evlenmiş 2005 yılında boşanmış, 2010 yılında Prof. Dr. Cihangir İslam ile evlenmiş bu evliliği de son bulmuştur.

Dedeleri 1877 senesinde Gürcistan’dan Osmanlı topraklarına göç etmiştir. Babası İslam Hukuku Profesörü Yusuf Ziya Kavakçı annesi ise Isparta’lı Alman Dili ve Edebiyatı Uzmanı Gülseren Gülhan Kavakçı’dır. Kız kardeşi İstanbul Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Ravza Kavakçı Kan’dır. Baba tarafından Sakarya Hendek İlçesi nüfusuna bağlıdır.

Merve Kavakçı 26 Temmuz 2017 yılında Malezya Kuala Lumpur’a Büyükelçi olarak atanmıştır.

İlginizi Çekebilir :   Bünyamin Demir

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz