Kazancı Bedih

0

Kazancı Bedih aslen nereli? kimdir? ne zaman, nasıl ve neden öldü? hakkında merak edilen soruların cevapları.

1929 yılında Şanlıurfa, Siverek Mahallesinde dünyaya gelen Kazancı Bedih yani gerçek ismi ile Bedih Yoluk ailenin tek erkek çocuğu olarak doğmuştur. Babası Dalyanlardan Dokumacı Halil, annesi ise Şatıroğulları ailesinden Zemzem Hanım’dır. Müzik ile çok küçük yaşlarda ilgilenmiştir. Ailenin tek erkek çocuğu olması sebebi ile henüz 14 yaşında iken babasının ısrarıyla evlendirilmiştir. Evlendikten sonra Naci Yoluk ve Hacı Yoluk isimlerinde iki çocuğu olmuştur. Hayatı boyunca 4 kez evlenmiştir.

26 sene belediye memurluğu yapmış ardından emekli olmuş ve kazancılık mesleği ile uğraşmaya başlamıştır. Lakabını da yaptığı kazancılık mesleği nedeni ile almıştır.

Yıllardır süre gelen sıra gecelerinin en önemli ustaları arasında yer almaktadır. 60 senelik müzik hayatında yaklaşık olarak 2000 civarında kayda imzasını atmıştır. Ayrıca Usta oyuncu Şener Şen’in başrolünü üstlendiği Eşkiya filminde de oyuncu olarak yer almıştır. Tanınırlığa ve şöhrete ise 70 yaşından sonra ulaşmış, en son verdiği röportajda bu yaştan sonra gelen şöhreti neyleyim, gençlerin önünü açmak lazım bu hayattan uzaklaşıp eski mesleğimi (kazancılık, demlik tamirciliği) yapacağım demiştir.


Emekliliğin ardından boş gezmemek ve yine geçimini sağlamak için demlik, cezve gibi gereçlerin tamiratlarınıda yapmıştır. Ayrıca o dönemde bir mevlüt grubu ile ilahi ve gazel okumuştur. Şanlıurfa’nın en ünlü gazelhanlarından olan Kazancı Bedih bir güfteyi farklı makamlarda icra edebilme yeteneğine sahiptir. Okur yazarlığı olmadığı için gazelleri dinleyerek ezberlemiştir. Daha sonra gece okuluna gitmiş bu şekilde okuma ve yazmayı kendisine yettiğince öğrenmeyi başarmıştır.

Selahattin Alpay‘dan İbrahim Tatlıses‘e bir çok sanatçı Bedih’in taklit etmiş ve onun gibi okumaya çalışmışlardır.

Okuduğu bazı gazeller, Gümrahlarını goncayı zibaya değişmem, Sabret Gönül eyyamı yare de kalmaz, Aldanma gönül devleti ikbale güvenme, Hüsnün senin ey dilber nadide kamer mi, Sakın terk-i edepten kuy-umah-bubu hudadır bu, Ganı Aşkın-la ahvalim perişan oldu gettikçe.

Kazancı Bedih neden öldü? kaç yaşında öldü?

2004 yılında Şanlıurfa Bıçakçılar Mahallesindeki evinde eşi Fatma Yoluk ile beraber, akrabaları tarafından ölü bulunmuştur. Eşinin ve Kazancı Bedih’in ölüm nedeni ise, katalitik sobadan gaz sızması sonucu zehirlendikleri açıklanmıştır. 75 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz