Kairan Quazi

Kairan Quazi son dönemde Elon Musk tarafından kurulan havacılık ve uzay üreticisi ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’teki yazılım mühendisi olarak işe alınmıştır. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Kairan Quazi Kimdir?

Kairan Quazi mühendis, öğrenci, girişimci.

Las Positas College’de eğitim gören Quazi, genç yaşta olağanüstü başarılar ile öne çıkan Amerika vatandaşı, bir yazılım mühendisidir. Santa Clara Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi ve mühendisliği bölümünden mezun olan en genç kişi ve Elon Musk tarafından kurulan havacılık ve uzay üreticisi ve uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’teki yazılım mühendisi rolü ile tanınmaktadır.

Kairan Quazi Nereli?

Kairan Quazi aslen Asya kökenlidir. Güney Asya ülkesi Bangladeş (Bangladesh) asıllı, ancak doğma büyüme Amerikan vatandaşıdır. Annesi Julia Quazi ve babası Mustahid Quazi ‘dir.
Kairan Quazi5 jpg
27 Ocak 2009 tarihinde Pleasanton’da annesi Julia Quazi ve babası Mustahid Quazi’nin çocuğu olarak dünyaya gelen Quazi’nin küçük yaşlardan itibaren olağanüstü bir zekaya ve akademik arayışlara büyük bir ilgiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

İki yaşında tam cümlelerle konuşma ve gelişmiş duygusal zeka sergileme yeteneğiyle doktorları hayrete düşürmüştür. Kairan’ın entelektüel merakı, onu karmaşık konuları keşfetmeye ve yaşının ötesinde sohbetler yapmaya yöneltmiş, Matematik ve bilgisayar bilimlerine odaklanarak STEM alanlarına özel bir ilgi geliştirmiştir.

9 yaşına geldiğinde, kendi kendine programlama dillerini ve arayüzlerini öğrenmiş, etkileyici bir kendi kendine öğrenme yeteneği sergilemiştir. Kairan’ın benzersiz ihtiyaçlarını ve bilgi açlığını fark eden doktorlar, geleneksel bir okul ortamının ona tam anlamıyla meydan okumayabileceğini öne sürmüşlerdir.

Kendisine olağanüstü yeteneklerinin beslenebileceği bir üniversite ortamı önerilmiş, sayısız davet ve telefon görüşmesi sonrasında Las Positas Koleji, Kairan’a hayatını sonsuza dek değiştirecek bir fırsat sunmuştur.

9 yaşında, olağanüstü bir eğitim yolculuğuna çıkarak kolej tarihinin en genç öğrencisi olmuştur. Las Positas Koleji’nden Matematik alanında Önlisans derecesi ile mezun olmuş ve kolej tarihindeki en genç kayıtlı kişi ve mezun olarak tarihe adını yazdırmıştır. Daha sonra Santa Clara Üniversitesi’nde yüksek öğrenime devam etmesinin kapıları kendisine açılmıştır.

Santa Clara Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği alanında eğitim alan Quazi, makine öğrenimi ve ilgili alanlarda uzmanlaşarak kurslarında başarılı olmuştur..

2023 yılında Bachelor of Science derecesi ile mezun olarak üniversitenin 170 yılı aşkın zengin tarihindeki en genç mezun ismi olmuştur. Shift AI Konferansı ve Linux Vakfı Kuzey Amerika Açık Kaynak Zirvesi gibi prestijli konferanslara açılış konuşmacısı olarak davet edilmiştir. Ayrıca Frederick Douglass Foundation ve MIT Technology Review gibi önemli yayınlara konuk yazar olarak öngörüleri ile katkıda bulunmuştur.

Genç isim Kajukenbo dövüş sanatıyla aktif olarak ilgilenmekte, kodlama, video oyunları, okuma ve seyahatler gerçekleştirmektedir.

Kairan Quazi Kaç Yaşında?

Kairan Quazi 14 yaşındadır. Doğum tarihi 27 Ocak 2009, burcu ise kova’dır.

Kairan’ın SpaceX’teki rolü nedir? sorusunun cevabı, SpaceX’te yazılım mühendisi olarak, özellikle Starlink mühendislik ekibinin bir parçası olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Resmi instagram hesabı @thepythonkairan ‘dır.
Kairan Quazi6 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz