Elon Musk

29 Haziran 1971 yılında Güney Afrika, Pretoria’da doğmuştur. Annesi Kanada’lı manken Maye Musk, babası Errol Musk’tur. Yengeç burcudur. Elon Musk’un mesleği girişimcilik ve yatırımcılıktır.

Spacex’in kurucusu aynı zamandada Tesla Motor ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. Elon Musk, doğum yeri olan Güney Afrika vatandaşı olmakla beraber Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıda olmuştur.

Küçük yaşlardayken yazılım dillerini kendiliğinden öğrenerek 12 yaşlarına geldiğinde bilgisayar oyunu yazmıştır. Yazdığı bilgisayar oyununu 500$ a satarak bu işe girişiminin temellerini atmıştır.

Ortaöğrenim hayatını Güney Afrika’da Bryanston High School’da tamamlamıştır. Daha sonra Pretoria Erkek Lisesinde lise eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için ilk olarak Kanada’ya taşınmıştır. Orada iki yıl eğitim aldıktan sonra Amerika’ya giderek Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumuştur. Ekonomi alanında eğitimini tamamlayıp yan dal olarakta fizik bölümünü seçmiştir.

Aldığı eğitimler ve kendisine öncülük ettiğini düşündüğü önemli isimlerden Nikola Tesla, Thomas Edison, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney’den aldığı ilhamlarla insanların geleceğini etkileyen internet, uzay ve temiz hava sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Bu alanlarda uzmanlaşmak isteyen Musk, 1995 senesinde Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapmaya başlamıştır. Ancak daha sonra kardeşi Kimbal Musk’la beraber bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini yapmak için okulu tamamlamadan bırakmıştır. Zip2 projesini başarıyla tamamlayan Elon ve Kimbal 1999 yılında yazılımı 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satmıştır.

İş hayatında ve girişimlerinde başarı sonuçları alan Elon Musk, 1999 yılında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan Xcom’un kuruculuğunu yapmıştır. Daha sonra benzer bir sistem olan Confinity’ide kendisine katarak PayPal’ı kurmuştur. 2002 yılında ise PayPal’ı Ebay’a 1 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satmıştır. Elon Musk, insanlık için önemli gelişmeler kaydetmeyi hedef edinmiştir. Başarısının arkasında bunlar vardır. PayPal satışının ardından Uzay Araştırma Teknolojisi ürecetiği SpaceX’ide başarıyla kurmuştur.

SpaceX’in kurulum amacı roket teknolojisinin durumununu ilerletmek, daha iyi seviyelere getirmek ve fırlatma araçları üretmektir. Ayrıca SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na araç gönderen ve yanaştıran ilk şirket olarak tarihe geçmiştir.2004 yılında Tesla Motors’un projesine dahil olmuştur. Şirketin ürettiği ilk otomobil Tesla Roadster, 2500 e yakın bir satış yapmıştır. SolarCity, Elon Musk’un en büyük hissedarına sahip olduğu ve Amerika’nın en büyük güneş enerjisi sistemidir. Musk, yaptığı projelerle çok büyük başarılara imza atmıştır.

Daha önce üç kez evlilik yapmış olan Elon Musk’un bu evliliklerinden Nevada Alexander Musk, Kai Musk, Xavier Musk, Saxon Musk, Griffin Musk ve Damian Musk isimli altı çocuğu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz