İpek Çalışlar

İpek Çalışlar kaç yaşında? doğum yeri, doğum tarihi, eğitimi, kitapları ve kısaca hayatı hakkında merak edilen soruların cevapları.

1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelen usta yazar İpek Çalışlar Üsküdar Amerikan Kız Lisesini bitirmiştir. Ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından, TRT Haber Merkezi’nde gazetecilik mesleğine adım atmıştır. 12 Eylül döneminde TRT bünyesinden ayrılmış, 1980’li yıllarda Muhalefetin sesi olan “Nokta” dergisinde haber müdürlüğü yapmaya başlamıştır. O dönemde Söz gazetesinin patronsuz dergi olarak bilinen Sokak’ın kurucuları arasında yer almıştır.

12 Mart askeri darbesi gerçekleşmiş ardından 2 sene hapis yatmıştır.


1990 ve 1992 seneleri arası yaşantısını Hamburg’da sürdüren İpek Çalışlar uzun yıllar, cinsel kimlikler, kadın ve İslam konularını araştırmıştır. Tekrar Türkiye’ye dönmüş ardından Cumhuriyet Gazetesi haber müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 10 sene boyuncu ise Cumhuriyet Dergi’sini çıkartmıştır.

İpek Çalışlar’ın Kültür Bakanlığı ödüllü bir film senaryosu ile çevirileri bulunmaktadır. Kadın tarihine ise ilgisi dergicilik yıllarında başlamıştır. Ka-Der’de çalışmış, 2006 senesinde, Mustafa Kemal Atatürk ile 2.5 sene evli kalan Latife Hanım’ın hayatını araştırıp yazdığı Latife Hanım isimli biyografi kitabı yayınlanmıştır. Bu kitap ile PEN Yazarlar Derneği, Duygu Asena Ödülünün sahibi olmuştur.

İpek Çalışlar evlilik hayatı, çocukları;

1976 yılında kendisi gibi gazeteci olan Oral Çalışlar ile evlenmiştir. Bu evliliğinden 1978 yılında dünyaya gelen bir oğlu vardır. Oğlu yazar Reşat Çalışlar’dır.
2003’te eşi ile beraber İran’a geziye gitmiş ve orada gözlemlediği, İranlı Aydınlar ile yaptığı görüşmeleri ve araştırmalarını kaleme almıştır. 2004 yılında ise İran: Bir Erkek Diktatörlüğü isimli kitabı eşi ile birlikte yayımlamıştır.

2010 yılında Biyografisine Sağmayan Kadın alt başlığı taşıyan Halide Edib isimli kitabı yayımlanmıştır.

İpek Çalışlar eserleri, kitapları;
İran Bir Erkek Diktatörlüğü (2004 – Eşi Oral Çalışlar ile birlikte)
Habercinin El Kitabı 5 Radyo ve Radyoculuk (2005 – B. Kejanlıoğlu, N. Timisi, R. Duran, T. Eryılmaz, Ü. Giray ile)
Latife Hanım (2006)
Halide Edib: Biyografisine Sığmayan Kadın (2008)
Mustafa Kemal Atatürk – Mücadelesi ve Özel Hayatı (2018)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz