Oral Çalışlar

Oral Çalışlar 1946 yılında dünyaya gelmiştir. Aslen Mersin Tarsus’lu Türkmen ve Kürt bir ailenin evladı olarak Tarsus’ta doğmuştur.

Tarsus Lisesinin ardından ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde 1 sene okumuş, 1966 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisine geçiş yapmıştır.

1968 yılında Haziran işgallerinde Deniz Gezmiş ve arkadaşları ile beraber İstanbul Üniversitesi işgaline katılmıştır. Ardından İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nin işgal komitesi başkanı olmuştur. 29 Ekim ve 10 Kasım 1968 tarihleri arasında Doğu Perinçek, Cengiz Çandar, Deniz Gezmiş ve Kazım Kolcuoğlu gibi isimlerle Samsun’dan Ankara’ya Tam Bağımsızlık İçin Mustafa Kemal Yürüyüşü’ne dahil olmuştur.

Aynı yıl Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne giren Oral Çalışlar bu okulda Sosyalist Fikir Kulubü başkanlığı, Öğrenci Birliği genel sekreterliği vee Devrimci Gençlik Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yapmıştır.

O dönemlerde Türk Solu ve Aydınlık dergilerinde yazan Oral Çalışlar 1971 darbesinin ardından tutuklanmış 3 sene hapiste yatmış ve aftan yararlanarak çıkmıştır.

12 Eylül 1980 askeri darbesi ile yeniden tutuklanmış, 1988 yılının Ağustos ayında serbest kalmıştır.

1992 yılının Kasım ayından itibaren uzun süre Cumhuriyet Gazetesinde çalışmalarını sürdüren Oral Çalışlar, Taraf gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni’dir. Günümüzde ise Posta gazetesinde yazmaktadır.

Bir çok gazetecilik ve araştırma ödülünün sahibi olan Oral Çalışlar’ın yazmış olduğu bazı kitaplar:

İslam’da Kadın ve Cinsellik, Hz. Ali – Muaviye Çatışması İslamın Doğuşu ve İlk Ayrılıklar, 12 Mart’tan 12 Eylül’e Mamak, Öcalan ve Burkay’la Kürt Sorunu, Refah Partisi Nereden Nereye, Kadınların İsveç’i, Fethullah Gülen‘den Cemalettin Kaplan’a, Portreler, Umut Peşinde Mina Urgan’dan Manol Usta’ya, Sol Geleceği Tartışıyor, İslamiyet Üzerine Söyleşiler, Kadınlara Dair, 68 Anılarım, İran Bir Erkek Diktatörlüğü, Ecevit, Türkeş ve Erbakan‘la Cezaevi Günleri, İslamcılığın Üç Kolu, 12 Eylül ve Andıçlanan Gazetecilik, Denizler İdama Giderken….

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz