İnan Kıraç

İş Adamı İnan Kıraç Galatarasay Lisesi, Londra City College of Business Şehir Üniversitesi mezunudur.

Rahmi Koç kayınbiraderi, Vehbi Koç ise kayınpederi’dir. 1937 doğumlu iş adamı Eskişehir’de dünyaya gelmiştir.

Babası Ali Numan Kıraç Ankara’da Gazi Çiftliğinde Ziraatçiolarak çalışmıştır. O dönemde Atatürk tarafından Amerika’ya ziraatçilik için gönderilmiş ve döndüğünde Kıraç soyadını Atatürk’ten almıştır.

Çalışmalarını devam ettirmesi için Eskişehir’e gönderilmiş ve oğlu İnan Kıraç Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Abisi Can Kıraç ise Ankara Etimesgut’ta 1927 yılında doğmuştur. Abisinin isminide Atatürk vermiştir. Babası Ali Numan Kıraç Afyon İdadisi ve Bursa Ziraat Mektebi mezunudur. Bu bilgilere dayanarak Eskişehir doğumlu olan İnan Kıraç aslen Ankara’lıdır.

Uzun yıllar Koç Holding bünyesinde üst düzey yöneticilik yapmış henüz 24 yaşında 1961 senesinde Koç Grubu’na bağlı olan Ormak A.Ş’de satış memuru olarak çalışma hayatına atılmıştır.

1966 senesinde Fiat Kamyonları Otoyol Genel Müdürlüğü, 1970 yılında Fiat Pazarlama ve Dağıtım Şirketi Tofaş Oto Ticaret Genel Müdürlüğü ardından Koç Holding Tofaştan sorumlu Başkan Yardımcılığı ve Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanlık görevlerini yerine getirmiştir.

1998 senesinde emekli olmuştur. Ancak Koç Holding Yürütme Kurul Başkanı yani Ceo olarak hizmet vermektedir. Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç ile 1969 senesinde dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden çocukları olmamıştır. Ancak evliliklerinin onbeşinci senesinde 4 aylık olan İpek Kıraç’ı 1985 yılında evlat edinmişlerdir.

Galatasaray Eğitim Vakfı kurucusu’dur. Eşi Suna Kıraç ile birlikte Pera Müzesi’ni kurmuş ayrıca İstanbul Araştırma Enstitüsü’nün de kurucusu’dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz