İlyas Salman

0

İlyas Salman hakkında detaylı biyografi sayfası. Aslen nereli? kimdir? evli mi? oynadığı dizi ve sinema filmleri.

1949 yılında dünyaya gelen usta oyuncu Türk Sinemasının komedi filmlerinde Kemal Sunal ile birlikte ve bir çok sinema filminde rol almıştır.

İlyas Salman ailesi, çocukluk yılları ve kısaca hayatı;

1949 yılının Ocak ayında dünyaya gelmiştir, burcu Oğlak’tır. Baba tarafından aslen Malatya İli, Arguvan İlçesi Asar Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Önce Arapgir’de doğmuş, 3 veya 4 gün sonra ailesi Arguvan, Asar Köyü’ne taşınmışlardır.

2.5 yaşından 7 yaşına kadar babasının toprağı olmaması sebebi ile köy köy gezmiştir. Babası 3 ay bir kamyonla İstanbul’a muavinlik, yazın ise Adana’ya 2 ay pamuk toplamaya gider, bu 5 aylık kazanç ile çocukluk yıllarında tarhana çorbası ve bulgur pilavı yiyerek karınlarını doyurduklarını belirtmiştir. Kendisinin Türkmen Alevisi olduğunu bir röportajında dile getirmiştir.

İlkokul 3. sınıfta iken Malatya Merkeze 10 km uzaklıkta Taştepe Mahallesine taşınmıştır. Sabah saat 5 gibi kalkıp Malatya’ya kadar yürüyerek eğitimini sürdürmeye devam etmiştir. Orada bir Beşiktaş fırını olduğunu, fırından aldığı küt böreklerini satarak okumaya çalışmıştır. O dönemde fırının isminden dolayı fırını sevmediğini çünkü kendisinin sıkı bir Fenerbahçe taraftarını olduğunu aktarmıştır.

Oyuncu olmaya ise okulda iken karar vermiştir. O dönemde okulda Öksüz Memed isimli tiyatro oyunu için oyuncu aranıyormuş. Sınıfları tek tek gezen öğretmenlerden birisi ise Salman’ı seçmiştir. Tiyatro oyununun ardından ilk defa alkışı, üzüntüyü, sevinci ve farklı duyguları tatmış, ardından bu işin bir üniversitesi varsa ben bu işi yapmak istiyorum diye kafasına koymuştur.

Malatya Turan Emeksiz Lisesi’ni bitiren ünlü oyuncu daha sonra Ankara Konservatuvarına kayıt olmuş, son sınıfta iken okuldan kovulduğu için mezun olamamıştır. Oğlak burcudur.

Sol görüşlü İlyas Salman Türkiye Komünist Partisi’nin Kartal’da yaptığı 1 Mayıs mitingin’de yer almış ve şimdilerde ise Türksolu dergisinde yazmaya devam etmektedir.

Gülser Salman ile evli olan İlyas Salman’ın bu evliliğinden Devrim isminde bir kızı ve Temmuz Ali isminde bir oğlu vardır.

İlyas Salman Oynadığı sinema ve diziler;

Geçmişten günümüze bir çok sinema filmi ve dizide rol almıştır. Hafızalarda yer edinen bazı filmleri, Çiçek Abbas, Sarı Mercedes, Şekerpare, Dolap Beygiri, Zavallı, Banker Bilo, Ya Ya Ya Şa Şa Şa, Uyanıklar Dünyası, Arap Bilo, Aptal Kahraman, Sahtekar. Ayrıca bir kaç filmde yönetmen ve senarist olarak çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Boyu 1.68 cm, kilosu ise 67 ‘dir.

2018 yılında Halk Tv sunucularından Tuba Emlek ile gerçekleştirilen röportaj videosu.

Tuba Emlek İle İz Bırakanlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz