İhsan Güvercin

İhsan Güvercin Türk Halk Müziğinin başarılı isimlerindendir. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İhsan Güvercin Kimdir?

İhsan Güvercin müzisyen, Türk Halk Müziği sanatçısı, Halk Ozanı. 1970’li senelerde Ali Ekber Erdoğan ile beraber kurmuş olduğu Derdiyok İkilisi ile profesyonel müzik kariyerine adım atmıştır.

Müziğe türküler, deyişler söyleyerek ve bağlama çalarak başlamıştır. Henüz 14 yaşındayken Arguvan’da sahneye çıkmış, salonda mikrofonsuz olarak türkü söylemiş, 500 kişi tarafından büyük alkış almıştır.

Bir zaman aşıklık geleneğine öykünüp, bağlama türkü birleşimi ile ozanlığa özenmiştir. Daha sonra işin mütevazi tarafından kalmaya karar vermiş, yazıp bestelemiş, söylemiştir. Yinede kendisine ozan diyebilecek donanımı göremediğini, ozanlık geleneğine olan saygısından böyle bir payeyi kendisine layık görmediğini dile getirmiştir.

17 yaşında ilk 45’lik plağını çıkarmıştır. 1968 ve 1971 arasında Ankara Birliği Sahnesi’nde Semiha Berksoy ve Zeliha Berksoy, Halil Ergün, Vasıf Öngören, Bersun Çağda, Mustafa Alabora ve Yaşar Güner gibi isimlerle aynı sahnede çalışmıştır.

Askeri görevi sonrasında Almanya’ya gitmiştir. Almanya’da kendi köylüsüde olan Ali Ekber Aydoğan ile birlikte Derdiyok İkilisi’ni oluşturmuştur. Birlikte 6 kaset ve uzunçalar plak yapmıştır.
Ihsan Guvercin34 jpg

İhsan Güvercin Nereli?

İhsan Güvercin aslen Malatya’lıdır. Malatya’nın Arguvan İlçesi’ne bağlı Fethiye Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

İhsan Güvercin Kaç Yaşında?

İhsan Güvercin 72 yaşındadır. Doğum tarihi 20 Ocak 1951, doğum yeri Malatya.

Albümleri:

Türküler Yalan Söylemez
Dam Geceleri
Uzak Yollar
Nazey / Dağlar
Tomur İçinde
Deyişler
Semahlar ve Deyişler
Enstrumantal

Resmi instagram hesabı @ihsanguvercin ‘dir. Günümüz itibariyle yaşantısını Antalya’da sürdürmektedir.
Ihsan Guvercin1

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz