Gülseren Budayıcıoğlu

0

Gülseren Budayıcıoğlu 1947 Ankara doğumludur. Mustafa ve Yükselen isimlerinde iki kardeşi vardır. Çocukluk döneminde Ankara’nın Cebeci semtinde, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin tam karşısında oturmuşlardır. TED Ankara Koleji’nde Ortaokul ve Lise eğitimini tamamlamıştır. Ardından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Üniversite eğitim dönemi TRT televizyonu’nun faaliyete geçtiği seneler denk gelmiştir. O dönemde TRT tarafından açılan spikerlik sınavını kazanmış ve 1965 senesinde TRT’de spikerlik yapmaya başlamıştır.

Kendisine okuldan arkadaşları ve hocaları tarafından Miss TRT lakabı takılmıştır. 1972 senesinde eğitimini tamamlamış spikerlik ve doktorluk arasında seçim yapmak zorunda kalmıştır. Ardından spikerliği bırakmış ve Aralık ayında üniversite’de asistan olarak çalışmaya başlamıştır. Kısa süren asistanlık görevinin ardından televizyon’da çıkabilmek için hukuki izin alması gerekmiş. Ancak çalıştığı üniversitenin dekanı Prof. Dr. Rıdvan Ege iznin mümkün olmadığını belirtmiştir. Aynı süre içinde bayram sırasında tv’de iki program sunmuştur. Programların kaçak sunulması, açılmış olan soruşturma sonucunda farklı bir işte çalıştığı için asistanlık görevine son verilmiştir. Daha sonra Tv’ye geri dönmüştür.

1977 senesinde Gülseren Budayıcıoğlu, Psikiyatri alanında uzmanlığını Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. 5 sene Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. O dönemde İnsan Dünyası adlı bir programın sunuculuğunu üstlenmiştir.

Gülseren Budayıcıoğlu yazarlık kariyeri

2004 senesinde yazmış olduğu Madalyonun İçi, Bir Psikiyatrın Not Defterinden isimli kitap ile yazarlığa adım atmıştır. İlk iki kitabında kısa hikayeler ile farklı psikiyatrik sorunları ele almıştır. 2. kitabı 2008’de 2. kitabı “Günahın Üç Rengi” Remzi Kitabevi tarafından yayımlanmıştır. 3. kitabı olan Hayata Dön ile birlikte tek bir hikayeyi ayrıntıları ile yazmaya başlamıştır.

İlk dört romanı ve 2019 yılında çıkarttığı Camdaki Kız romanı, psikoterapik romanlar idi. Bunları tanık olduğu gerçek vakaları hikayeleştirerek yazmıştır. Ayrıca Star TV’de yayınlanan İstanbullu Gelin dizisi yazarın Hayata Dön kitabının bir uyarlamasıdır. TV8’de yayınlanan Doğduğun Ev Kaderindir dizisi’de Camdaki Kız adlı eserinden uyarlanmıştır. Bu iki uyarlamanın ilgi görmesinin ardından 2020 yılında ”Madalyonun İçi, Bir Psikiyatrın Not Defterinden kitabından iki farklı dizi; TV8’de Kırmızı Oda ve TRT 1’de Masumlar Apartmanı dizileri uyarlanarak yayınlanmaya başlamıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu ‘nun en son yeni kitabının adının Kırmızı Pelerin olacağı açıklanmıştır. 2021 senesinde ise Kanal D’de Camdaki Kız eserinin uyarlanarak Camdaki Kız dizisi yayınlanmaya başlamıştır. Camdaki Kız isimli dizi de Burcu Biricik, Devrim Yakut, Feri Baycu Güler, Feyyaz Şerifoğlu, Hamza Yazıcı, Hande Ataizi, Merve Polat, Nihal Menzil, Nur Sürer, Selma Ergeç, Şerif Erol, Tamer Levent ve Tuğrul Tülek yer almıştır. Senaristliğini ise Seda Altaylı Turgutlu üstlenmiştir.

İki çocuk annesi olan Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, eşi Aydın Budayıcıoğlu 2007 yılında yitirmiştir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz