KimNereli.net

Feri Cansel

Feri Cansel Kimdir?

Gerçek adı: Feriha Cansel
Doğum Tarihi: 07/07/1944
Ölüm Tarihi: 1983-09-02
Burç: Yengeç
Meslek: Oyuncu
Doğum yeri: Kıbrıs Lefkoşa

Feri Cansel Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Feri Cansel Yeşilçam sinema dünyasının en önemli isimlerinden birisidir. Oynadığı filmlerin yanı sıra özel hayatı ve ölümü ile de uzun yıllar hafızalarda yer etmiştir.

1944 yılında dünyaya gelen Feri Cansel aslen Kıbrıs Lefkoşa’lıdır ve Kıbrıs doğumludur. Hem Kıbrıs hemde İngiltere vatandaşlığına sahip olan Feri Cansel Londra’da evlenmiş ve bu evliliğinden 1963 doğumlu Zümrüt Cansel isminde bir kızı olmuştur.

1964 senesinde İstanbul’a gezmeye geldiği bir dönemde Taksim Beyoğlu’nda Parisien Kulübünde kaçak olarak çalışmaya başlamış güzelliği ile dikkatleri üzerine çekmiş ve oyunculuk teklifi almıştır.

Feri Cansel oyunculuk kariyeri;

İlk sinema oyunculuğunu Kan ve Gurur isimli film ile gerçekleştiren ünlü oyuncu Türkiye’de sürekli kalabilmek ve Türk vatandaşlığı alabilmek formalite evliliği yapmıştır. Bir apartman da kapıcı olan Yusuf İzzettin Tuzcu ile evlenmiş 3 ay sonra boşanmıştır.


Artık Türkiyede süresiz kalabilmesinin önü açılmış ve İstanbul’da gece kulüplerinde striptiz yapmaya başlamıştır. 1967 yılında Evlat Uğruna isimli sinema filminde rol alarak artık tamamen Yeşilçam’a adım atmıştır. 1976 yılında ise İş Adamı Yusuf Tereyağoğlu ile evlenmiş 3 yıl sonra boşanmıştır.

Asıl şöhreti ise Yılmaz Güney’in yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı Bir Çirkin Adam sinema filmi ile yakalamıştır. 1960 ve 1970 yılları arasında o dönemin koşullarına göre olan bir çok sinema filminde rol almış ardından 70’li yılların erotik film furyasına dahil olmuştur.

O dönemdeki Mine Mutlu ve Arzu Okay gibi ünlü yıldızlar ile birlikte en seksi oyuncular arasına dahil olmuştur.

Feri Cansel ölümü, nasıl ve neden öldü? kaç yaşında öldü?

1983 yılında İstanbul Cihangir Akyol Sokak Ayfer Apartmanı . numaralı dairede kızı Zümrüt ve arkadaşı Pakize Songül Hay ile otururken evli olan iki senedir sevgili olduğu Kemal Melih Ük eve gelmiştir.

Aralarında bir tartışma gerçekleşmiş ve Melih Ük Cansel’i başka bir sevgilin var seni ona yar etmem diyerek ateş etmiştir. Alnından yaralanan Feri Cansel Taksim İlkyardım Hastanesine kaldırılmış, ancak kaldırıldığı hastanede 39 yaşında iken yaşamını yitirmiştir. Mezarı ise memleketi Kıbrıs Lefkoşa mezarlığıdır.

Feri Cansel’i öldüren Melih Ük ise 15 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış ardından 7 yıl hapis yattıktan sonra aftan yararlanmış ve cezaevinden çıkmıştır.


Oynadığı sinema filmlerinden bazıları;

Gözüm Gibi Sevdim, Aşk Kadını, Şaşırtma Beni, Leyla Necla Mücella, Kasımpaşalı Emmanuel, Taşı Toprağı Altın Şehir, Kendin Pişir Kendin Ye. Al Gülüm Ver Gülüm, Kanunsuz Sokak, On çok çok iyi, Beş Dakikada Beşiktaş, Kadın Çapkın Olunca. Kurban Olayım, Anahtar Deliği, Kadınlar, Plaj Horozu, Sev Doya Doya, Deli Deli Tepeli, Ye Beni Mahmut, Hoppala. İnce Memet Vuruldu, Ah Bu Kadınlar, Ah Deme Oh De, Zindan, Ölüm Satanlar. Elveda Meyhaneci, Oğlum, Karmen, Kırk Yalan Memiş, Balıkçı Osman, Ben Böyle Doğdum, Cevriye’nin Kızları, Aslanların Ölümü, Akma Tuna, AŞk ve Cinayet.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Feri Cansel
Gerçek adı: Feriha Cansel
Doğum Tarihi: 07/07/1944
Ölüm Tarihi: 1983-09-02
Burç: Yengeç
Meslek: Oyuncu
Doğum yeri: Kıbrıs Lefkoşa
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

389.356 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

358.322 kez okundu

3.

Fuat Güder

315.523 kez okundu

4.

Tarık Akan

295.120 kez okundu

5.

Tarkan

228.232 kez okundu

6.

Mustafa Miraç Kaya

227.444 kez okundu

7.

Volkan Demirel

223.135 kez okundu

8.

Emre Mor

197.084 kez okundu

9.

Ersay Üner

192.924 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

187.127 kez okundu