Zümrüt Cansel

1

Zümrüt Cansel kimdir? aslen nereli? Yeşilçam sinema dünyasının ünlü isimlerinden olan güzel oyuncu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1963 yılının Mart ayında dünyaya gelen ünlü oyuncu Zümrüt Cansel’in burcu Koç’tur. Aslen anne tarafından Kıbrıs, Lefkoşa’lıdır. İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Namık Kemal İlköğretim Okulunda okumuştur. Dönemin ünlü oyuncularından Feri Cansel‘in kızıdır. Annesi o dönemlerde sık sık okulda ve çalıştığı mekanlarda kızı için doğum günü partileri düzenler, onunla yakından ilgilenirdi.

Uzun süre annesinin öldürüldüğü günkü hali ile hafızalara kazınmıştır. Sürekli haberlerde manşet olmuş ve o dehşetli gecenin ardından büyük sıkıntılar yaşamıştır.

Annesinin öldürüldüğü gece annesinin yanında olan oyuncu uzun süre eli yüzü kanlı bir şekilde annesini hastaneye kaldırması ile o yıllarda sık sık haberlerde yer almıştır. Eski Milli futbolcu Eser Özaltındere’den üç çocuğu vardır. İki oğlu bir de kızı vardır. Gerçek ismi Zümrüt Vedjhi’dir. Vedjhi kızlık soyadıdır.

Uzun yıllardır sinema ve televizyon dünyasından uzak bir yaşantı sürdürmektedir.

Zümrüt Cansel rol aldığı sinema filmleri;

Sinema dünyasına Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor isimli film ile adım atmış ardından Gizli Duygular, Kızgın Güneş, Bir Sevgi İstiyorum, Paranın Esiri, Tele Kızlar, Gizli Yara, Suçlu Gençlik, Yalnızım Aysel, Melek Yüzlü Cani ve Aldanış gibi filmlerde rol almıştır. O dönemde sinema filmlerinin genelllikle sorunlu kız karakterlerine can vermiştir.

Tele Kızlar sinema filminde Tarık Akan, Hülya Avşar, Nuri Alço ve Şehnaz Dilan gibi usta oyuncular ile birlikte rol almıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz