Fazıl Say

Dünyaca ünlü besteci, müzisyen, piyanist Fazıl Say 1970 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Oğlak burcudur. Babası müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’dır. Annesi ise eczacı Gürgün Say.

1997 yılında Gülyar Balcı ile evlenmiş ancak bu evliliği 2004 yılında son bulmuştur. 2000 doğumlu, Kumru Say isminde bir kızı vardır.

Dudak-damak yarığı ismi adlandırılan bir rahatsızlık ile doğmuş ve ameliyat olmuştur. Doktorlar dudak kaslarının gelişmesi ve daha çabuk iyileşmesi için üflemeli çalgılar çalmasının iyi olacağını söylemişler, ardından uzun süre melodika çalmıştır. Piyano ile 4 yaşında tanışan Fazıl Say üstün yetenekli çocuklar için özel olarak eğitim sınıfları barındıran Ankara Konservatuvarında eğitim almıştır. 1987 yılında henüz 17 yaşında iken piyano ve konservatuvar bölümlerinden mezun olmuştur.

Ardından Düsseldorf Müzik Yüksek Okulunda burs alarak devam etmiş, 1991 senesinde Konçerto solisti diplomasını almış, bir sene sonra ise Berlin Tasarım Sanatları ve Müzik Akademisi’nde piyano ve oda müziği öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

1995 yılında New York’ta katıldığı kıtalar arası yarışmayı kazanmış, dünyada bu alanda sayısız ödüller kazanan nadide sanatçılardandır. 2008’de Avrupa Birliği, Fazıl Say’ı Kültür Elçisi unvanı ile onurlandırmıştır.

Müzisyen kimliğinin yanı sıra yazıları ilede gündeme gelen Fazıl Say bugüne kadar üç kitabı okur severler ile buluşturmuştur. Bir kaç kuşaktır İstanbul’lu olan Say’ın babası Ahmet Say 1935 yılında İstanbul, Kadıköy’de matematik öğretmeni Fazıl Say ile felsefe öğretmeni Nüzhet Say’ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

Sevgilisi müzisyen Ece Dağıstanlı‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz