KimNereli.net

Esengül

Esengül Kimdir?

Gerçek adı: Esen Ağan
Doğum Tarihi: 23/09/1954
Ölüm Tarihi: 1979-04-18
Burç: Terazi
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: Bakırköy İstanbul

Esengül Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Esengül geçmiş yıllarda sahnelerin ve müzik dünyasının en çok dinlenen isimlerinden olmuştur. Kısacık hayat öyküsünde seslendirdiği eserler ile geçmişten günümüze ciddi bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Özellikle arabesk dünyasının en iyileri arasına ismini altın harflerle yazdırmayı başarmıştır. Hakkında ise yaşantısı, hayatı, eserleri, albümleri, şarkıları, ölümü ve daha bir çok soru merak konusudur.

<>Esengül aile ve müzik hayatı;

24 Eylül 1954 tarihinde İstanbul, Bakırköy’de dünyaya gelmiştir. Terazi burcudur. Sezen Beşikçi isminde bir kız kardeşi vardır. İlk müzik eğitimlerini konservatuvar mezunu olan annesi Piraye Ağan’dan almıştır. Daha sonra bir çok hocadan özel ders almıştır.

Esengül şöhret basamaklarını çok kısa sürede hızla tırmandı, ancak şöhret sadece 8 yıl sürdü;

15 yaşında katılmış olduğu ses yarışmasında 1. olmuştur. İlk 45’lik plak çalışması Aşkımı Süpürmüşler büyük ilgi görmüş ve beğenilmiş ardından gazinolarda çalışmaya başlamıştır. Henüz 16 yaşında iken Lunapark Gazinosu’nda Emel Sayın‘ın alt kadrosunda sahne almıştır. Ardından Ankara, İzmir ve İstanbul’un en ünlü gazinolarında assolist olarak sahne almıştır.

Lunapark Gazinosundaki 2. gecesinde Bebek Belediye Gazinosu’ndan assolistlik teklifi almıştır. Teklifi kabul etmiş ve kısa sürede büyük bir şöhrete ulaşmış ardından Ankara Dikmen Köşk, İzmir Akasyalar, İstanbul Semiramis ve Maksim gazinolarında sahne alarak şöhretine şöhret katmıştır. 1971’de Zalim şarkısı ile ciddi bir çıkış yakalasa da asıl halkın sevgilisi olmasını sağlayan şarkı 1973 yılında seslendirdiği Taht Kurmuşsun Gönlüme olmuştur.

Kariyeri boyunca 23 adet 45’lik ve 4 kaset çıkarmıştır. 1976 yılında Hamza Dolar Osman Çalar ve Kaybolan Saadet ve 1979 yılında Köşe Kapmaca sinema filmlerinin şarkılarını seslendirmiştir. 1977 yılında ise Yansın Bu Dünya adlı sinema filminde başrol oynamıştır.

Esengül evlilik ve aşk hayatı;

1972 senesinde Orhan Akçınar ile evlenmiş ancak özel yaşantısı ve iş hayatı bir arada gitmeyince boşanmıştır. Daha sonra ünlü sanatçı Adnan Şenses ile tanışmıştır. Birbirlerini çok sevmişlerdir. Ancak bir barışıp bir ayrılmışlar ardından imam nikahı kıyarak birlikte yaşama kararı vermişlerdir. 1977 yılında biten bu ayrılıktan sonra en son futbolcu Tayfun Kalkavan ile birlikte olmuştur.

Esengül neden ve kaç yaşında öldü? Mezarı nerede?

Her sahne aldığı gazino’da kıpır kıpır’dı, yerinde duramıyor, masaları geziyor ve onu izlemeye gelenlerin gözlerinin içine bakarak şarkılarını seslendiriyordu. Tabi bu dönemde yer altı dünyasının önemli isimleri ile de samimi dostluklar kurmuştur. Yine bir sahne esnasında içkinin de vermiş olduğu etki ile ünlü bir kabadayının silahını alarak havaya ateş etmiştir. Bu olayın ardından sorgulanmış, şöhreti iyice artmış ancak polis takibine takılmıştır.

31 Mart 1979 tarihinde ise sahne aldığı Semiramis Pekkan’ın ismini taşıyan gazino’da çıkan olayda gazino sahibi ve bir garson öldürülmüştür. Olaydan tam 20 gün sonra İş adamı Faruk Özfıratlı ve kardeşi ile birlikte Ataköy, Bakırköy’de trafik kazası geçirmiştir. Bu olayda hayata gözlerini yummuş kardeşi Sezen Ağan ise şans eseri kurtulmuştur. Kazanın ardından bunun mafya hesaplaşması ve suikast olduğu yönünde bir çok soruşturma açılmıştır. Günümüzde de suikaste uğrayarak öldürüldüğüne inanılsada, resmi kayıtlar itibariyle aşırı hız ve alkol nedeni ile ölmüş olduğuna hükmedilmiştir. Çok genç yaşta henüz 25 yaşında iken vefat etmiştir.

Fatih Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Merkezefendi Mahallesi, Zeytinburnu’nda bulunan Yeni Kozlu Mezarlığına defnedilmiştir.


YORUMLAR

Yazıya 3 yorum yapılmış.

 1. hasan 10 Haziran 2016

  Esengülle ilgili haberleri satır satır ezberledim.
  Yeni bir haber yok.
  Müzikleri çok az , filmi de zaten 1 tane.
  Tamer yiğitle çevirdiği bir filmi de varmış.
  Fazla fotoğrafıda yok.
  Galiba gazete arşivlerine bakmak lazım.
  Ya da yakınlarının hatıralarını dinlemek lazım.

 2. hasan 10 Haziran 2016

  Esengülle ilgili herşeyi bilmek isterdim.

 3. Deniz göğebakan 14 Ekim 2018

  Böylesi bi kadın bence asla gelnez türkiyeye ses okarakta güzellik olarakta.allah rahmet eylesin.o zamanın şartlarında bile cıkardıgı parcalar hala dinleniyor. Helal ılsun ablamıza 🙂

Esengül
Gerçek adı: Esen Ağan
Doğum Tarihi: 23/09/1954
Ölüm Tarihi: 1979-04-18
Burç: Terazi
Meslek: Şarkıcı
Doğum yeri: Bakırköy İstanbul
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

390.574 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

368.718 kez okundu

3.

Fuat Güder

315.755 kez okundu

4.

Tarık Akan

295.448 kez okundu

5.

Tarkan

228.920 kez okundu

6.

Mustafa Miraç Kaya

227.650 kez okundu

7.

Volkan Demirel

223.563 kez okundu

8.

Emre Mor

197.551 kez okundu

9.

Ersay Üner

193.447 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

187.965 kez okundu