Emrah Safa Gürkan

0

Emrah Safa Gürkan katıldığı canlı yayın programları ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Emrah Safa Gürkan Kimdir?

Emrah Safa Gürkan araştırmacı, tarihçi, yazar, akademisyen. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 2006 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmıştır.

Ardından Georgetown Üniversitesi’nde doktora yapmış ve 2012 senesinde, Doktor ünvanını almıştır. 2018 senesinde, TÜBA tarafından Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı Ödülü verilmiştir. 2021 senesinde ise Profesör olmuştur.

Emrah Safa Gürkan Nereli?

Emrah Safa Gürkan Kocaeli doğumludur. Aslen baba tarafından Kocaeli Gölcük, Değirmendere Beldesi nüfusuna kayıtlıdır.

Emrah Safa Gürkan Kaç Yaşında?

Emrah Safa Gürkan 43 yaşındadır. Doğum tarihi 16 Ocak 1981, doğum yeri Kocaeli.
Emrah Safa Gurkan5
Değirmendere doğumlu Prof. Dr. Safa Gürkan’ın, günümüze kadar Akdeniz Tarihi başta olmak üzere, çeşitli Yeni Çağ dönemi Osmanlı ve Avrupa tarihi alanında eserleri yayımlanmıştır.

2017 senesinde, çıkan ilk kitabı Sultanın Casusları: 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj ve Rüşvet Ağları 2018’de TÜBA tarafından Bilimsel Telif Eser Ödülü’ne layık görülmüştür. 2018 senesinde 14. Kadir Has Ödülleri’nde Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü ile TÜBA’ca verilen Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı Ödülü’nü kazanmıştır.

Ottoman History Podcast’ın iki kurucu editöründen birisi olan Prof. Dr. Safa Gürkan, Fatih ve Rise of Empires: Ottoman dizilerinin danışmanlığını üstlenmiştir.

İlker Canikligil ile Olmaz Öyle Saçma Tarih YouTube kanalı olan FluTV’de yayınlanmıştır. 2020 yılında Ekşi Sözlük projesi Pena kanalında Bunu da mı Bilmiyorsun? programını hazırlayıp sunmuştur.

Günümüz itibariyle, Youtube’da Omnibus isimli kişisel kanalında içerikler üretip paylaşımlar yapmaya devam etmektedir. Quiz Game (osmanlı Tarihi) ile ilgili oyunu büyük ilgi görmüştür.

Omnibus”la birlikte uzun bir aradan sonra yepyeni içeriklerle Youtube yayınlarına yazar Bengü Üçüncü ile birlikte dahil olmuştur. Kanaldaki videolar arasında özellikle Atatürk ile ilgili bilgi birikimini paylaştığı videolar büyük ilgi ile takip edilmektedir.

https://emrahsafagrkanesg.academia.edu/cv linki ile hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Emrah Safa Gürkan Evlimi? Eşi Kim?

Emrah Safa Gürkan Elif Ertekin ile evlidir. Eşi Elif Ertekin Gürkan, Y.Mimar – Architect (M.Arch), EDC’nin kurucusu ve Akademisyen’dir. Bir kızı, bir de oğlu vardır.

Ailesi hakkında resmi twitter hesabından şu paylaşımı yapmıştır.

“Tek çocuğum, babam da öyle. “Kardeş sevgisi bilmezsin” laflarıyla büyüdük ikimiz de. Çevremde kardeşini seven çok az gene de ses çıkarmadım. Gözlemlemek için 2 çocuk yaptım, yok abi ev Bizans’a döndü. Biri çelme takar, ötekisi dayak yemiş numarası yapar, odalarını kilitlerler.”

Hakkında annesi, babası kim? boyu gibi bir çok sorunun cevabı da araştırılmaktadır.

Emrah Safa Gürkan Kitapları

Ezbere Yaşayanlar – Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın
Bunu Herkes Bilir
Fransız Devrimi
Sultanın Korsanları
Sultanın Casusları 16.Yüzyılda İstihbarat Sabotaj ve Rüşvet Ağları

Resmi twitter hesabı @jeandpardaillan resmi instagram hesabı da @jeandpardaillan ‘dır.

Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında Celal Şengör ve Çağrı Mert Bakırcı’nın da katıldığı program da yaptığı açıklamalar büyük ilgi görmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz