Eda Tezcan

Eda Tezcan Senarist olarak bir çok başarılı projenin altına imzasını atmış ve ismini duyurmuştur. Hakkında ise kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi gibi bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1979 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Eda Tezcan, aslen İzmir doğumludur. Özel bir radyo’da 1997 ve 1998 seneleri arasında reklam metin yazarlığı ile mesleki hayatına adım atmıştır. Ardından 2007 senesinde, TRT Radyoları tarafından açılan “80. Yıl Radyo Oyunları” yarışması için Selanik’ten Buca’ya isimli oyunu kaleme almış ve Arkası Yarın dalında ödüle layık görülmüştür. Ayrıca bu oyun, TRT İzmir Radyosu tarafından çekilmiş ve yayınlanmıştır.

Yazdığı oyunun teknik anlamda çok kötü olduğunu ama duygu anlamında güzel bir oyun çıkardığını ve bu nedenle ödüle layık görüldüğünü dile getirmiştir. Daha sonra cesaretlenerek hikaye yarışmalarına katılmış, yazarken iyi bir hikâyeci olma potansiyeline sahip olduğunu fark etmiş ve yönü senaryo yazım üzerine çevrilmiştir. Sürekli TRT ye yazdıklarını göndermiş ve bir gün telefon çalmış, Ankara’da TRT ‘ye davet edilmiştir. Ardından TRT Çocuk kanalında yayınlanmış olan, Bilgin Köpek adlı çizgi dizi ile yazım macerasına atılmıştır.

2008 senesinde, “Uçuk Fikirler Ofisi” adlı yazı grubunda senarist olarak çalışmaya başlamış, günümüzde de bir çok sinema, reklam ve dizi çalışmasında senarist olarak görev yapmaktadır.

Günümüze kadar Kız Kulesi’nden Galata’ya Mektuplar ve Masumiyet Daima isimli iki kitabın altına imzasını atmıştır. En son senaryosunu üstlendiği Ay ve Güneş isimli dizinin başrol oyuncusu olarak Kadir Doğulu açıklanmıştır. Dizide Yağız Ali karakterini canlandıracağı belirtilmiştir.

Eda Tezcan senarist ve senaryo ekibinde yer aldığı diziler;

2020 – Ay ve Güneş (Dizi)
2019 – Hercai (Dizi)
2017 – Kalp Atışı (Dizi)
2016 – Aşk Laftan Anlamaz (Dizi)
2015 – Aşk Yeniden (Dizi)
2014 – Çırağan Baskını (Dizi)
2014 – Yılanların Öcü (Dizi)
2014 – Kiraz Mevsimi (Dizi)
2014 – Diğer Yarım (Dizi)
2012 – Huzur Sokağı (Dizi)
2012 – Yamak Ahmet (Dizi)
2011 – Toprağa Uzanan Eller (sinema filmi)
2011 – Sudan Sebepler (Dizi)
2010 – Nakş – ı Dil Sultan (Dizi)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz