Dursun Boran

Dursun Boran hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, çalışmaları gibi bir çok sorunun cevabı. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart 1961 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Babası devlet memuru olan Boran 6 kardeş sahibi, 12 Eylül öncesi anarşi sebebi ile üniversite eğitimini tamamlayamamıştır.

Lise döneminde iken gazeteciliğe başla Anadolu Ajansı’nda başlamıştır. Uzun süre Tercüman ve A.A Malatya Bölge Muhabirliği yapmış, Elazığ, Tunceli, illerinde de pek çok özel haberin altına imzasını atmıştır. Abdi İpekçi ve Papa suikastı sanığı Mehmet Ali Ağca’nın annesi ile 1982 yılında ilk röportaj’ı gerçekleştiren Boran, bu haberi A.A vasıtası ile tüm dünya televizyonları, gazeteleri ve dergilerine servis yapılarak yayınlanmıştır.

Yapmış olduğu haberler, dünya’da 500 TV, Gazete ve Ajans’ta yayınlanmıştır. Yaptığı bu özel haber ile henüz 20 yaşında iken dünya basınında adından söz ettirmiş, A.A dan 2 ödül almıştır.

Malatya’da 1987 yılında ilk ofset baskılı gazeteyi çıkaran Boran, sonraki ekonomik kriz sebebi ile gazetenin yayınına ara vermiş, 1996 senesinde Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalı olan Star TV’de önce yurt haberler müdür yardımcısı olarak göreve başlamış, 4 ay sonra da Protokol Müdürlüğüne atanmıştır. 2003 senesinde Can Ataklı ile kavga edince, Cem Uzan tarafından görevine son verilmiştir.

Dursun Boran Kanal D Özel Haberler Muhabiri;

Kanal D Haber Merkezi bünyesinde özel haberler muhabiri olarak çalışmaya başlamış, tv’nin yanı sıra Mehmet Barlas’ın sahip olduğu haberx.com haber sitesinde de köşe yazarlığı yapmıştır. Amerika, Almanya, Japonya, Singapur, Fransa, Avusturya, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere 22 devlette mesleki ve siyasi çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Evli mi?

30 seneyi aşkındır gazetecilik mesleğini sürdüren Dursun Boran, sürekli basın kartı sahibi’dir. 1997 senesinde Star Protokol Müdürlüğü döneminde, Biyolog Vasfiye hanım ile evlenmiştir. Nikah döneminde sıra dışı bir olayın altına imzasını atan Boran, davetlilere nikah şekeri yerine 1000 civarında Anayasa kitabı dağıtmıştır.

Siyaset hayatı;

2007 İstanbul 3. Bölge’den, 2011 milletvekilliği seçimlerinde Malatya’dan milletvekili aday adayı, 2009 belediye başkanlığı seçimlerinde ise İstanbul Bakırköy’den belediye başkan aday adayı olmuştur. ”Çözülmeyecek Problem Yok” sloganı ile 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde İstanbul 3. Bölge’den Ak Parti milletvekili Aday Adayı olmuştur.

İngilizce ve Almanca bilen başarılı gazeteci, çevreci, vefalı, düzenli ve mücadeleci kişiliği ile tanınmaktadır. İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır, “her iyilik bir sadakadır” sözlerini rehber edinmiş günümüze kadar pek çok yolsuzluğu ortaya çıkarmıştır. TBMM de soru önergeleri yaptırmış, Triptikli otolara Türkiye’de 6 ay yerine 2 sene binilmesine imkan veren kanun çıkmasına öncülük eden isim olmuştur.

Sigara ile de mücadelesi oldukça dikkat çekmiş, daha 2000 senesinde Star TV’de bina içinde sigara içilmesini yasaklatan isim olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz