Can Ataklı

Can Ataklı günümüzde Sözcü Gazetesi bünyesinde yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Peki aslen nereli? kaç yaşında? hakkında merak edilen mesleki kariyeri, hayatı ve biyografisi.

1956 yılında babası Hikmet Kaya’nın görev yeri olan Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Ailenin ilk evladı’dır, Annesi Kadriye Hanım ve babası Hikmet Kimya Mühendisi olarak çalışmışlardır. Babasının kadro alamadığı için Lise’de kimya öğretmenliği, annesi ise Tekel Fabrikası’nda kimya mühendisliği yapmış, ardından Şeker Fabrikalarında çalışmışlar bu nedenle de Can Ataklı’nın çocukluk yılları Susurluk, Uşak ve Erzincan’da geçmiştir. Baba tarafından aslen Kafkaslardan gelen bir kısmı Erzurum’a, bir kısmı da Balıkesir’e yerleşen kökene mensuptur. Ailesi aslen Balıkesir kanadını oluşturmuştur.

Balıkesir Atatürk İlkokulu mezunu Can Ataklı’nın 1961 doğumlu Cem isminde bir kardeşi vardır. Ortaokul döneminde iken Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen bilgi yarışmasında Türkiye genelinde ilk 10’a girmiş ve Balıkesir’i temsil etmiştir. İstanbul Erkek Lisesi’nde yatılı olarak eğitimine devam etmiş, ailesinin Ankara’ya taşınması nedeni ile Lise 2. ve 3. sınıfları Gazi Lisesi’nde tamamlamıştır.

İstanbul İktisadi ve Ticari ilimler Akademisi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler bölümü mezunudr.

Mezuniyetin ardından Yeri Ortam Gazetesinde gazetecilik mesleğine adım atmış ardından Vatan Gazetesine geçmiştir. 1980 senesinde denizci olarak 16 ay vatani görevini tamamlamıştır.

Günümüze kadar Vatan, Günaydın, Dünya, Tan, Sabah, Kanal 6, Habertürk TV, Star, Star TV ve Business Channel gibi bir çok kurumda, tv’de ve gazetede köşe yazarı, yayın koordinatörü, sunuculuk, yazı işleri müdürlüğü gibi görevleri üstlenmiştir.

1986 yılına kadar Günaydın gazetesinde çalışmış, 1984 ve 1985 yılları arası Tan gazetesini yönetmiştir. 2014 yerel seçimlerinde İBB Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday olacağı açıklanmıştır.

Can Ataklı evlilik hayatı;

İlk evliliği : 1983 senesinde Handan Türkeli ile evlenen Ataklı’nın bu evliliği 1989 senesinde son bulmuştur.

2. evliliğini Vizon dergisini kuran meslektaşı Ayşe Savaşçın ile 1989 yılında gerçekleştirmiştir, bu evliliği de 2011 yılının Aralık ayında son bulmuştur.

3. evliliğini ise 2012 yılının Temmuz ayında TGRT Haber eski spikeri Seyran Savaş ile gerçekleştiren Can Ataklı’nın bu evliliğinden 27 Mayıs 2013 doğumlu Peri isminde bir kızı vardır.

Tüm bunların yanı sıra 2002 yılında Son, 2008 yılında ise Ateşten Koltuk isimlerinde iki filmde rol almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz