Derya Yanık

Derya Yanık AK Parti MKYK Üyesi / Avukat / Sivil Toplum Gönüllüsü. 21 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanmıştır. Hakkında ise genellikle aslen nereli? kimdir? kaç yaşında? eğitimi ve hayatı gibi soruların cevapları merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Derya Yanık Kimdir? Nereli?

1972 senesinde dünyaya gelmiştir. Aslen Osmaniye’nin Kadirli İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. İlköğretim eğitimini doğup büyüdüğü Kadirli’de, Ortaokul ve Lise tahsilini ise Adana Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1995 yılında mezun olmuş ve 1996 yılının Aralık ayı itibariyle, İstanbul Barosu’na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamlamıştır. Yine aynı tarihten itibaren de serbest avukat olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Avukat Derya Yanık, İnsan hakları, Aile hukuku, Çocuk ve Kadın hakları alanları ile ilgili pek çok sivil toplum çalışmasında yer almıştır. Ayrıca, çeşitli basın, yayın organlarında muhtelif tarihlerde mesleki, edebi ve siyasi yazı ve çalışmaları yayınlanmış ve yayınlanmaya devam etmektedir.

Kadın ve Demokrasi Derneği (Kadem) Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca pek çok dernek ve vakıfta üye, yönetim kurulu üyesi ve istişare kurulu üyesi’dir.
Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi’dir.
2004 ve 2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı.
Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Sözcülüğü.

Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum çalışmalarının içerisinde yer almıştır. Kadın ve Demokrasi Derneği’nin yanı sıra pek çok başkaca dernek ve vakıfta üye, yönetim kurulu üyesi ve istişare kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

İyi derecede Almanca ve İngilizce bilmektedir. Avukat Derya Yanık, bir dönem TGRT FM Radyo kanalında hukuk üzerine program hazırlamış ve sunmuştur.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘ın görevine son verilmiş. Ticaret Bakanlığı’na Mehmet Muş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ise Vedat Bilgin atanmıştır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz