Delibaş Mehmet

Günümüzde Mehmed Bir Cihan Fatihi isimli dizide Delibaş karakterini başarılı oyuncu Gürkan Uygun canlandırmaktadır.

Delibaş Osmanlı döneminde savaşlarda en önde düşmanlara korkusuzca atılan birliklere verilen isimdir. Kara ordusunda savaşan Delibaş’ların ayrıca çıplak ellerle mermerlere avuç içleri ile vurarak eğitim yaptıkları, Osmanlı Tokadı’nın mucitlerinin ise Delibaşlar oldukları bazı rivayetlerde nakledilmektedir.

1883 yılında Konya Çumra İlçesi Alibeyhöyüğü kasabasında dünyaya gelen Delibaş Mehmet tarihte yunanlara karşı koymak için çete kuran isimdir. Her ne kadar yunanlılara karşı savaşmak için çete kursada Milli Mücadele yanlısı olmadığı belirtilmiştir.

1921 tarihinde Çumra’da yaşamını yitirmiştir.

O dönemde Konya Valisi Haydar Vaner’in verdiği yetki ile çete kurmuş Çumra ve Karaman köylerinden topladığı kişilerle çete kurmuştur.

İttilaf ve Hürriyet partisinde yer alan Zeynel Abidin Hoca bunun üzerine Delibaş Mehmet’e Kuvayi Milliyecilerin din düşmanı olduklarını söylemiş bu kışkırtmaların neticesinde Delibaş Mehmet 1920 yılında 500 adamı ile Çumra’da baskın düzenlemiştir. Daha sonra Ilgın, Akşehir ve Karamandaki ayaklanmacılarla birleşip aynı sene Konya’ya girmiştir. Konya’da Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Başkanı Sivaslı Ali Kemalli Hoca başta olmak üzere bir çok Kuvayi Milliye yanlısı kişiyi öldürmüşlerdir.

Konya olayının bu şekilde ilerlemesi üzerine Ankara Hükümeti İç İşleri bakan vekili Refet Bey’i (Bele) ayaklanmayı bastırması için görevlendirmiştir. Refet Bey ve komutasındaki askerler 6 Ekim 1920’de ayaklanmayı bastırmış Delibaş Mehmet ise Mersin’e kaçmış ve Fransızlara sığınmıştır. Daha sonra onu gaza getiren Zeynel Abidin ile görüşerek İzmir’de Yunan ordusuna katılmış ve ayaklanma başlatmak için tekrar Konya’ya gitmiş, burada affedilmek umudu olan kendi adamları tarafından tekrar olaya karışmamak için Çumra’da öldürülmüştür.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz