Bülent Emin Yarar

0

1961 doğumlu tiyatrocu, oyuncu ve yönetmen Bülent Emin Yarar Ankara’da dünyaya gelmiştir. Eşide kendisi gibi oyuncu olan Bennu Yıldırımlar‘dır ve bu evliliğinden Ada isminde bir evladı vardır.

Ekran severler tarafından özellikle Süper Baba dizisinde canlandırdığı avukat karakteri ile tanınan Bülent Emin Yarar ayrıca Reha Erdem’in filmlerinde aldığı roller ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Babası keman çaldığı için müziğe ilgi duymuş ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümüne kayıt olmuştur. Bu dönemde figüran olarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde sahne almaya başlamış ilk rol aldığı oyun ise İstanbul Efendisi isimli oyundur.

Daha sonra aynı üniversitenin tiyatro bölümüne geçiş yapmış ve 1989 yılında mezun olmuştur. Aynı sene Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda çalışmaya başlayan Bülent Emin Yarar 1994 yılında ise İstanbul Devlet Tiyatrosuna geçiş yapmıştır.

İstanbul’da Tiyatro Ti’de Ada ve Getto isimli oyunları yöneten Bülent Emin Yarar günümüzde Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümünde Eğitmen olarak görev yapmaktadır.

Bugüne kadar rol aldığı bazı sinema ve diziler ise şu şekildedir; Hoşçakal, Süper Baba, Kaç Para Kaç, Çamur, Kalp Gözü, Dişi Kuş, Kız Babası, Korkuyorum Anne, Beş Vakit, Zincirbozan, Sapak, Arka Sıradakiler, Güneşin Oğlu, Dersimiz Atatürk, Beş Şehir, Öğretmen Kemal, Başlangıç, Celal Tan ile Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Kalbim 4 Mevsim, 20 Dakika ve Karışık Kaset.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz