Birol Ünel

0

Birol Ünel rol aldığı sinema ve diziler ile tanınan usta oyunculardan birisidir. Hakkında ise aslen nereli? hangi sinema ve diziler de rol aldı? oyunculuk kariyeri, ölümü, ölüm tarihi ve ölüm sebebi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Almanya Hannover Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun olmuştur. Üniversite eğitimi öncesinde parkeci olarak çalışmıştır. 1961 yılında Mersin Silifke’de dünyaya gelen Birol Ünel’in ailesi daha sonra 1968 senesinde Almanya’ya göç etmiş, usta oyuncuda Almanya Bremen’de yetişmiştir. Aslan burcudur. Temel eğitimi sonrasında parke döşemecisi olarak çıraklık eğitimi alan Ünel daha sonra Almanya’da Hannover kentine giderek Tiyatro ve Müzik Yüksek Okulu’na kayıt olmuştur.

Birol Ünel oynadığı sinema ve diziler;

1987 senesinde rol aldığı Yolcu isimli sinema filmi ile oyunculuk dünyasına giriş yapmış, asıl ekran severler tarafından ise 2000 senesinde yönetmenliğini Fatih Akın’ın üstlendiği “Im Juli” adlı film ile tanınmıştır. Daha sonra yine Fatih Akın’ın yönettiği Duvara Karşı adlı sinema filmi ile ününü pekiştirmiştir.

Bugüne kadar Der Fahnder, Satıcı Temmuz’da, Kapıdaki Düşman, Duvara Karşı, Hırsız Var, Kalbin Zamanı, Transilvanya, Valerie, Beneath te Rooftops of Paris, Parlatılmış, Strangers, The Moon and Other Lovers, Aşka Ruhunu Kat, Method, Soluksuz Gece, Looking for Eimish, Before Snowfall, Netekim Karakolu ve Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi bir çok dizi ve sinemada rol almıştır.

Özellikle Sibel Kekilli‘nin başrolünü üstlendiği, Duvara Karşı isimli sinema filmi ile adından söz ettiren Birol Ünel aslen Silifke’lidir.

Kaç yaşında neden öldü?

2020 yılının Eylül ayında uzun süredir tedavi gördüğü kanser rahatsızlığı nedeni ile 59 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz