Belkıs Özener

0

Belkıs Özener müzik dünyasının usta isimlerinden. Hakkında müzik severler bir çok sorunun cevabını araştırıyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Belkıs Özener Kimdir?

Belkıs Özener şarkıcı, solist olarak uzun yıllar sahneye çıkmıştır. Müzik dünyasının yakından tanıdığı usta sanatçı Gönül Yazar ile kardeştir. Ayrıca Belma isminde bir de kız kardeşi vardır. Annesi Fatma Fatma Aras Özyenginer, babası ise Mehmet Özyenginer’dir.

Hatırlayanlar ve Yeşilçam sinema meraklıları sesine aşinadır. Yeşilçam sinema filmlerinde yıldız oyuncularının şarkılarını seslendirmiştir. Hatta 2006 senesinde, Sahibinin Sesinden Yeşilçam Şarkıları adlı albüm çalışmasını müzik severler ile buluşturmuştur.

Belkıs Özener Kimleri Seslendirdi?

Belkıs Özener 100’den fazla Türkan Şoray, 300’den fazla Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi oyuncuların filmlerinde onların kamera önünde söyledikleri şarkıları seslendirmiştir.
Fosforlu Cevriye, Sevemedim Kara Gözlüm, Damarımda Kanımsın, Adını Anmayacağım, Gözüm Sende, Nasıl Geçti Habersiz ve Gümüş Gerdanlık seslendirdiği sadece bir kaç şarkı.

Bir dönem Mahfi Tözüm katıldığı programda Yeşilçam filmlerindeki seslendirmeleri kendisine mal ettiği iddiasıyla ses sanatçısı Özener’e suç duyurusunda bulunmuştur. Daha sonra Özener’in oğlu Barkın Köksalan, Tözüm’ün iddiasına şöyle yanıt vermiştir. “Bir yanlış anlaşılma olmuş. Annem dublaj sanatçısı değil, şarkı dublajı yapan biri. “Yeşilçam’daki kadınları ben konuşuyorum” demiyor, Ben şarkılarını söylüyorum” diyor.

Fosforlu Cevriye, Sevemedim Kara Gözlüm, Damarımda Kanımsın, Adını Anmayacağım, Gözüm Sende, Nasıl Geçti Habersiz ve Gümüş Gerdanlık seslendirdiği sadece bir kaç şarkı.
Belkıs Özener
1952 senesinde, Gönül Yazar’ın radyo sınavlarını kazanması sonrasında Yazar ile birlikte Ankara, ardından İstanbul’a taşınmıştır. Bir süre Zeki Duygulu, Radife Erden ve Alâeddin Yavaşça’dan dersler almıştır. Ardından katıldığı bir ses yarışmasını kazanmıştır. 14 yaşından Sabite Tur Gülerman’ın alt kadrosunda sahne ile tanıştı.

İlk sahne deneyimini Tepebaşı’nda henüz 16 yaşında iken gerçekleştirmiştir. Tepebaşı Gazinosu’nda Perihan Altındağ’ın alt kadrosunda yevmiyeli olarak sahne almıştır.

2021 yılında Benim Sesim Sinema adıyla, hiç yayınlanmamış Necip Sarıcıoğlu Arşiv kayıtları, Yeşilçam Şarkıları 19 Eser olarak müzik severlerin beğenisine sunulmuştur.

Rauf Köksalan ile evlendikten sonra müzik çalışmalarına ara veren ünlü sanatçının bu evliliğinden, Benek, Bengü ve Barkın isimlerinde üç evladı vardır.

Belkıs Özener Nereli?

Belkıs Özener doğma büyüme İzmir’lidir. Baba tarafından aslen Erzurum, anne tarafından ise aslen Yugoslavya göçmenidir. Babası uzun seneler yol müteahhidi olarak çalışmıştır.

Belkıs Özener Kaç Yaşında?

Belkıs Özener 84 yaşındadır. Doğum Tarihi 28 Mart 1940, doğum yeri İzmir, burcu ise koç. Vikipedi yazı kaynağında doğum tarihi 1936 olarak geçmekte.

Usta sanatçı hakkında öldü mü? ne zaman öldü? kaç yaşında öldü? gibi bir çok sorunun cevabı araştırılıyor. Usta sanatçı yaşantısını ailesi ile birlikte İstanbul’da sürdürmektedir. Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @belkisozenerofficial ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz