Ayşegül Cengiz

Ayşegül Cengiz hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eğitimi, oynadığı tiyatro, sinema ve diziler. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1974 yılının Aralık ayında dünyaya gelen usta tiyatrocu, oyuncu Ayşegül Cengiz aslen Antalya Alanya doğumludur. Boyu 1.60 cm, kilosu 52, burcu ise yay’dır. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitiren Ayşegül Cengiz 2004 yılında Aile Hekimi Uzmanı olmuştur. Tıp Fakültesinde yer aldığı tiyatro topluluğu üniversite tiyatroları arasında önemli ve geleceği güçlü bir topluluktu. Orada tiyatronun hem ruhu hem de pratiği ile ilgili önemli deneyim elde etmiş daha sonra Studio Oyuncuları ile tanışmıştır. İstanbul Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu’nda pek çok başarılı proje de yer almıştır.

Ayşegül Cengiz Mezun olduğu sene 1999’da Soytarılar Okulu isimli Çocuk oyununu yöneten başarılı isim, Fakültesi’de tedavi gören çocuklar ile buluşmuştur. 2004 ve 2006 yılları arasında Şahika Tekand’ın kurmuş olduğu Studio Oyuncuları’nda oyunculuk ve sanat eğitimi almıştır. Ayrıca S. Oyuncuları’nda pek çok projede oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak görev yapmış, 2008’de Genç Projeler kapsamında Beckett’in ‘Not I’ isimli oyununu yeniden yazmış ve sahnelemiştir.

2018 yılında Kadıköy Boa Sahne’de kendi yazıp yönettiği ve de oynadığı Tekinsiz isimli oyunu her kesimden tam not almıştır. Usta Fransız oyuncu ve palyaço Amédée Bricolo ile ortak bir çalışma yürüttüğü Tekinsiz isimli tek kişilik bir oyun’u başarı ile üstlenmiştir. Kefaret isimli dizinin oyuncu kadrosunda yer almakta, dizi de ayrıca Yurdaer Okur, Nurgül Yeşilçay ve Mert Fırat gibi isimler yer almıştır.

Ayşegül Cengiz oynadığı sinema ve diziler;

Öyle Bir Geçer Zaman ki
Analar ve Anneler
Aşkın Kanunu
Merhamet
Hayat Sırları
Kefaret

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz