Mert Fırat

Mert Fırat kimdir? aslen nereli? kısaca hayatı ve bilinmeyen yönleri. 2018 yılında evlendiği eşi İdil Fırat kimdir?

10 Ocak 1981 Ankara doğumlu Mert Fırat’ın babası 1980’li yıllarda tanınmış arabesk sanatçısı Nihat Fırat, Ankara Radyosu ve TRT’de çalışmış, annesi ise Ankara’da ev yemekleri yaptığı bir restaurant, butik işletmiştir.


Ortaokul döneminden itibaren tiyatro kolunda bulunan Mert Fırat baba tarafından aslen Hatay Antakya, anne tarafından ise aslen Kayseri‘lidir. Yakışıklı oyuncu 1.81 cm boyunda, Oğlak burcudur.

Ortaokul döneminde tiyatro ile tanışmıştır. Lise eğitiminin ardından Üniversite sınavına girmiş bir yandan da Alanya’da garson olarak çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde iyi para kazanan Mert Fırat kazandığı para ile İsveç’te yaşayan kız arkadaşının yanına gitmiştir.

İsveç’tede garson ve aşçı olarak işlerde çalışmış aynı zamanda Radyo Televizyon Bölümünde eğitim almıştır. Ancak buradaki eğitimini tamamlamadan tekrar Türkiye’ye dönüş yapmış ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur.

Mert Fırat rol aldığı dizi ve sinema filmleri;

Bugüne kadar Bizim Evin Halleri, Binbir Gece, İşte Benim, Hayattan Korkma, Yersiz Yurtsuz, Başka Dilde Aşk, Kapalı Çarşı, Atlıkarınca, Beni Unutma, Bir Ömür Yetmez, Dedemin İnsanları, Devrimden Sonra, Acemi Gladyatör, Erkek Tarafı Testosteron, Kelebeğin Rüyası, İntikam, Gece, Son Umut, Bir Varmış Bir Yokmuş, Serçe Sarayı, Kürk Mantolu Madonna, Arif V 216, Aşk ve Gurur, Ufak Tefek Cinayetler ve Yol Ayrımı gibi bir çok sinema ve dizide rol almıştır.

Ayrıca bu sinema filmlerinden Bir Varmış Bir Yokmuş, Erkek Tarafı, Atlıkarınca ve Başka Dilde Aşk isimli filmlerin senaristliğini üstlenmiştir.

Bir dönem kendisi ile gerçekleştirilen röportaj’da askerlik ile ilgili verdiği cevaplardan dolayı büyük tepki almıştır. Çocuğun olsa askere gönderirmisin sorusuna, göndermemek için elimden geleni yaparım diye cevap vermiştir. Ayrıca zorunlu askerliğe de karşı olduğunu belirmiştir. İnançlı birimisiniz sorusuna ise küçük yaşlarda iken 5 vakit namaz kıldığını ancak, günümüzde muhafazakarlara saygı duyduğunu, kendisinin ise dindar bir adam olmadığını dile getirmiştir.

2018 yılında spor camiasının yakından tanıdığı iş adamı Önder Fırat’ın kızı sosyetik güzel İdil Fırat ile evlenmiştir. İzmir Alaçatı’da gerçekleşen düğün törenine ünlü isimler akın etmiştir.

2 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz