Ayşe Ekiz

Ayşe Ekiz müzik dünyasının sevilen isimlerindendir. Hakkında ise bir çok soru merak konusu. Kimdir? kaç yaşında? doğum yeri, doğum tarihi gibi. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1978 yılının Aralık ayında dünyaya gelen Ayşe Ekiz Oğlak burcudur. İlkokul eğitiminin ardından Ortaokul ve Lise eğitimini Almanca Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Henüz 8 yaşında ilkokul döneminde iken Adana Divan Musiki Derneği’ne katılmıştır. Ardından 10 sene gibi uzun bir süre solist olarak yer almıştır. Çok küçük yaşlarda müziğe gönül vermiştir. Ülkemizde bir ilk olan Adana Divan Musiki Derneği Çocuk Korosu’nun Türk Musikisi adına kurulması için öncülük etmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nı 1996 senesinde kazanmış, o dönemde Selahattin İçli, Alaeddin Yavaşça ve Tülin Korman gibi usta isimlerden ders almıştır. Eğitim süresinde 1997 ve 1998 döneminde TRT Amatör Ses Yarışması’nda Marmara Bölge 1. liği ve yine aynı dönemde Türkiye 3. lüğünü elde etmiştir. Daha sonra TRT İstanbul Radyosu bünyesinde solist olarak görev almaya başlamış, TRT kapsamında pek çok konser, canlı ve radyo programında yer almıştır.

Mustafa Erses ile çalışmalar gerçekleştirmiş, ünlü sanatçı Bülent Ersoy ile birlikte televizyon programlarında yer almış ve ayrıca sahne hayatı için ayrı bir yeri olduğunu belirttiği Zeki Çetin ile uzun süre beraber çalışmalar gerçekleştirmiştir. Ayşe Ekiz günümüzde ise yurtiçi ve yurtdışı bir çok konser ve program ile sanat hayatını sürdürmektedir.

Ayşe Ekiz aslen Adana doğumludur. Kanun sanatçısı Devrim Ekiz ile evlidir.

2 Yorumlar

  1. Kendine has yorumlarıyla beğeniyle takip ettiğimiz bir sanatçımız. Eşi ile yan yana görsek de, birbirine bir yakıştırabilsek, n’olurdu sanki?? TRT Müzik’in de bir magazin programı olsa da takip edebilsek diyecem, ama ben çoktan beri TRT izlemiyorum.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz