Bülent Ersoy

Bülent Ersoy Türk sanat dünyasının Diva lakabı ile anılan usta sanatçılarımızdandır. Hakkında ise hayranları genellikle aslen nereli? boyu, kilous kaç? kaç yaşında? albümleri, müzik kariyeri gibi bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1952 yılının Haziran ayında İstanbul’da dünyaya gelen Diva’nın gerçek soyismi bir çok kayıtda Erkoç olarak geçmektedir. Yine bir çok kaynakta belirtildiği üzere baba tarafından aslen Bursa, anne tarafından ise aslen Trabzon’ludur. Annesi Necla Poyraz 27 Nisan 2020 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Bülent Ersoy’un Boyu 1.71 cm, burcu ise ikizler’dir. Kilo bilgisine ulaşılamamıştır.

Bülent Ersoy kariyeri;

1973 senesinden bu yana sinema ve müzik dünyasının bir çok alanında aktif olarak yer almış, geçmişten günümüze bir çok büyük başarının altına imzasını atmıştır. Son dönemlerde ise özellikle müzik kariyerinin yanı sıra yer aldığı bir çok müzik vb. programlarda jüri olarak görev yapmaktadır.

Sanat dünyasına müzik dersleri eşliğinde adım atan başarılı sanatçı, küçük yaşlardan itibaren müzik ile iç içe olmuştur. 2 ay kadar İstanbul Konsevartuvarı’nda eğitim almış, Süheylâ Altmışdört, Rıdvan Aytan ve Melahat Pars gibi usta isimlerden dersler almıştır.

Konservatuvar eğitiminin ardından, ilk sahne deneyimini 1970 senesinde, Üsküdar’da günümüzde Oya Düğün Salonu olarak bilinen, o dönemin ilk aile gazinolarından olan Özlem Aile Gazinosu’nda gerçekleştirmiştir.

Katıldığı yarışma;

İlk katıldığı ses yarışmasını kazanmış, yarışmanın ardından 1000 Lira gibi bir ödülün de sahibi olmuştur. Yarışma Sunar Konser Bürosu-Fikret Torun tarafından düzenlenmiştir.

Daha sonra 3 ay kadar gazino’da assolist olarak sahne almış, 1971’de ise ilk 45’liği olan Lüzûm Kalmadı – Neye Yarar Gelişin’i müzik severler ile buluşturmuştur.

1980 yılının Ağustos ayında, İzmir Fuarı’nda kendisine yapılan bir tezahürat’ın ardından göğüslerini açmış hakkında İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açılmıştır. 1 ay sonra ise bir hakime hakaret ettiği gerekçesi ile Buca Cezaevi’nde tutuklu kalmıştır. 12 Eylül 1980 askeri darbesi’nin ardından travesti ve transseksüel sanatçılar ile beraber sahne yasağı aldı ve yasak 8 yıl sonra 8 Ocak 1988 tarihinde son buldur.

14 Nisan 1981 tarihinde İngiltere Londra’da cinsiyet değiştirme ameliyatı olan usta sanatçı, yıllar sonra Turgut Özal tarafından çıkartılmış olan izin, kanun ile nüfus kağıdını değiştirebilmiştir.

Uzun seneler tüm Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifleri almıştır. Her dönemde sıkıntılı zamanlar geçirmiş olan ünlü sanatçı, 1989’da Adana’da bir konser’de vurulmuştur. Vurulma sebebi ise bir seyircinin Çırpınırdı Karadeniz isimli şarkıyı söylemediği gerekçesi gösterilmiştir.

40 yılı aşkındır sanat hayatını sürdüren Ersoy, dünyaca ünlü bir çok yıldızın sahne aldığı salonlarda konser veren nadir isimlerden birisidir. 1980’de London Palladium, 1983’te ise Madison Square Garden’da sahne alan ilk Türk sanatçısı olarak ismini tarihe yazdırmıştır. Ayrıca Dario Moreno ve Ajda Pekkan‘dan sonra Olympia’da konser veren ilk Türk sanatçıdır.

Evlilik hayatı;

İlk evliliğini 1998 yılında Cem Adler ile gerçekleştirmiş evliliği 1999 yılında son bulmuştur. İkinci evliliğini ise 2007 yılında Armağan Uzun ile gerçekleştiren sanatçının bu evliliği de 2008 yılında son bulmuştur. 2016 yılında ise Çağlar Mutaf ile sevgili oldukları haberleri ile magazin gündeminde yer aldı.

Daha önce Popstar Alaturka, Popstar yarışmalarında jüri olarak yer almıştır. En son Kuaförüm Sensin isimli programda jüri olarak yer alan ünlü sanatçının bu program için Ayda 3 milyon 250 bin lira gibi bir ücret alacağı belirtilmiştir.

Bülent Ersoy Albümleri;

Suskun Dünyam
Akıllı Ol
Alaturka
Alaturka
Aşktan Sabıkalı
Ablan Kurban Olsun Sana
Benim Dünya Güzellerim
Biz Ayrılamayız
Canımsın
Ak Güvercin
Lüzûm Kalmadı-Neye Yarar Gelişin
Bir Sen Bir de Ben
Maazallah
Meyhaneci
Öptüm
Sefam Olsun
Bizim Hikayemiz
Şiirlerle Şarkılarla
Toprak Alsın Muradımı
Türk Sanat Müziği Konseri 1 – 2
Yüz Karası

Oynadığı sinema filmleri;

Beddua (Müzik Yönetmeni)
İstiyorum (Şarkılar)
İşte Bizim Hikayemiz
Ölmeyen Şarkı
Yüz Karası – Şöhretin Sonu
Acı Ekmek
Biz Ayrılamayız
Asrın Kadını
Anılar
Sıralardaki Heyecan
Efkarlıyım abiler
Tövbekar Kadın
Kara Günlerim

3 Yorumlar

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz